Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Andrei Tarkovsky Kimdir – Filmleri – Sanat Anlayışı


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

 

Doğum Tarihi:
 4 Nisan 1932 Zavrazhe Ivanono SSCB (şimdiki Beyaz Rusya)

Ölüm Tarihi: 29 Aralık 1986 Paris FransaYönetmen Hakkında:
 
Andrei Tarkovski
Andrei Tarkovski

Kimdir?
Ünlü Rus şair "Arseni Tarkovski" nin oğludur. Kendisi 4 Nisan 1932' de Rusyanın "Zavraje" bölgesinde doğmuştur. Sinemaya olan hakimiyeti gibi müzik ve Arapçaya da fazlasıyla hakimdir. Filmlerindeki mistik bakış açısının Arapçaya hakim oluşuyla beraber tasavvuf eserlerine duyduğu ilgi ile de doğru orantılı devam ettiği söylenilebilir ancak bu onun sinemada ki dehasının ve ortaya koyduğu şaheserlerin bütününe bakıldığında çok da önemli bir farklılık değildir. Kendisi Sovyet yönetiminin baskısına uğrayan sanatkarlar kategorisinin üst sıralarında yer almaktadır. Çoğu kez filmleri laboratuvar ortamında kasıtlı olarak yakılmış, bozulmuş tahrip edilmişdir

Sergei Eisenstein’den sonra adı en çok duyulan Rus sinemacılardan biri olan Andrei Tarkovsky ( Ünlü şair Arseniy Tarkovsky’nin oğlu ) VGIK Sovyet Film Okulu’na girmeden önce müzik ve Arapça eğitimi aldı. VGIK’te saygın yönetmen Mikhail Romm’un öğrencisi oldu. Romm öğrencilerini bireysel yeteneklerini geliştirmek yolunda teşvik eden bir entelektüeldi.

Tarkovsky uluslararası sinema arenasında ilk uzun metrajlı yapımı olan Ivanovo detstvo (İvan’ın Çocukluğu – 1962) ile dikkatleri üzerine çekti ve Venedik Film Festivali`nde büyük ödül kazandı. On iki yaşında bir casusun hikayesini anlatan bu ödüllü film ikinci yapımı için otoritelerde büyük bir beklenti oluşturdu.İkinci filmi Andrei Rublyov (Andrey Rublev – 1969 ) 1971 yılına kadar Sovyet yetkililerce yasaklanmış olarak kaldı. Cannes Film Festivali dahilinde ödül almaması için kasıtlı olarak festivalin son günü sabah saat 4:00′de gösterilmesine rağmen bir ödül kazanmayı başardı. 1972 yılında gelen ünlü bilim kurgu yazarı Stanislav Lem’in aynı adlı romanından uyarlanan Solyaris (Solaris) Stanley Kubrick’in 2001: Bir Uzay Destanına Sovyetlerin cevabı olarak görüldü ancak Tarkovsky bunu hiçbir zaman kabul etmedi. Solaris gezegeninin yörüngesindeki bir uzay istasyonunda yaşanan doğaüstü olayların ve insanların hayalleri ve vicdan muhasebeleri üzerine derin bir gerilim-bilim kurgu filmi olan Solaris diğer yapıtlarına göre daha rahat bir şekilde seyirciyle buluştu ancak 1975 yılında çektiği Zerkalo ( Ayna ) ile tekrar Resmi Engellere takıldı. Tarkovsky’nin kendi çocukluğundan kalma bazı anıları ile kırklı yaşların sonundaki bir adamın çocukluğu annesi ve savaş ile ilgili anılarında Sovyet halkına farklı bir bakış açısı sunan bu film yine pek çok resmi otorite tarafından yasaklanması gereken bir film olarak görüldü.Bir sonraki film Stalker (İz Sürücü – 1979) ilk versiyonun bir laboratuar kazası ile ile yok olmasından sonra çok düşük bir bütçe ile yeniden çekilmek zorunda kaldı. Tarkovsky sinemasının belirgin özelliklerinden olan ağır ve uzun planların özenli kompozisyonların derin anlamlar içeren diyalogların en güzel şekilde kullanıldığı bu filmi takip eden ve resmi makamların izni ile İtalya’da çekilen Nostalghia (Nostalji – 1983) Andrei Tarkovsky’nin sıla özlemini dışa vurduğu ve sürgünde çevirdiği ilk filmidir. Son filmi Offret (Kurban – 1986)’in çekimlerini İsveç’te Ingmar Bergman’ın ekibi ile tamamladı. Aynı sene Cannes Film Festivali’nde tam dört ödül alarak festivale damgasını vurdu. 28 Aralık 1986 tarihinde Paris’te akciğer kanseri sebebiyle hayata veda etti.1990 yılında “sinema sanatına olağanüstü katkısı evrensel insani değerleri ve hümanist düşünceleri olumlayan yenilikçi filmleri” nedeniyle Tarkovsky’ye Lenin Ödülü verildi.

Filmografi:

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

 

 • Offret (1986) [Kurban]

 • Tempo di viaggio (1983)
 • Nostalghia (1983) [Nostalji]
 • Stalker (1979) [İz Sürücü]
 • Zerkalo (1975) [Ayna]
 • Solyaris (1972) [Solaris]
 • Andrei Rublyov (1969) [Andrey Rublev]
 • Ivanovo Detstvo (1962) [İvan'ın Çocukluğu]
 • Katok i Skripka (1960) [Silindir ve Keman]
 • Segodnya uvolneniya ne budet (1959) [Bugün Kimse İşten Çıkarılmayacak]
 • Kontsentrat (1958) [Konsantre]
 • Ubijtsi (1958) [Katiller]
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Andrei Tarkovsky Kimdir – Filmleri – Sanat Anlayışı ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
19 Şubat 2012 Saat : 9:46

Andrei Tarkovsky Kimdir – Filmleri – Sanat Anlayışı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik