Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Bir günü 24 saate bölen uygarlık kimdir,bir gün neden 24 sate bölündü


  • Anasayfa
  • Bir günü 24 saate bölen uygarlık kimdir,bir gün neden 24 sate bölündü
Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

Bir gün, dünyanın üzerindeki bir noktanın dünyanın kendi ekseni etrafında bir dönüşü ile eski konumuna ulaştığında geçen süredir ve 24 saattir.
Bu sürenin güneş saatini ilk kullanan Mısırlılardan kaynaklandığı sanılıyor. Yere dikilen yüksek bir taşın gölgesi sabah batıya, akşam doğuya düşüyordu. Mısırlılar bu aralığı altıya bölmüşlerdi. Dolayısı ile bir gün 24 bölüm oluyordu.
Zamanı ölçmek için ilk çabalar güneş saatiyle başlamıştır. Bu ilk saatler yüzyıllar boyunca zamanın ölçülmesi için kullanılan en yaygın araç olmuşlardır. Güneş saatleri, özel olarak hazırlanmış bir milin gölgesinin, Güneş’in görünen hareketine uygun olarak yine özel olarak hazırlanmış mermer, taş veya madeni bir zemin (kadran) üzerindeki hareketine göre zamanın ölçülmesine yarayan araçlardır. Saat, güneşin oluşturduğu gölgeyi ölçer. Bu yüzden güneş saatleri ancak bol güneşli ülkelerde ve gündüzleri kullanılabiliyordu.
Saat sisteminin gelişmesi tamamıyla dinî sebepler yüzündendi. Mısır dilinde saat anlamına gelen “wnwt” aynı zamanda rahiplerin yaptığı dini görev anlamına da geliyordu. Gündüz saatleri, Güneş Tanrısı Ra’nın ilerleyişine göre ölçülüyordu ve rahipler güneşin yolunu izlemek için değişik şekillerde yapılmış güneş saatleri kullanıyorlardı.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Bir günü 24 saate bölen uygarlık kimdir,bir gün neden 24 sate bölündü ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
29 Eylül 2011 Saat : 3:47

Bir günü 24 saate bölen uygarlık kimdir,bir gün neden 24 sate bölündü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik