Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Carl Gustav Jung’un Fikirleri – Jung-Freud Ayrılığı – Mistisizm – Jung Psikolojisi


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

Psikoloji’ye getirdiği analitik yaklaşımla bilinen ve Freud ve Adler ile birlikte Modern Psikoloji’nin kurucularından olarak kabul edilen İsviçreli psikiyatrist Jung, metafizik araştırmaları ile de bilim dünyasında dikkatleri üzerine çeken bir isim olagelmiştir. Psişenin doğasını anlayabilmek için rüyaların, sanatın, mitolojinin, dinlerin ve felsefenin yakından incelenmesi gerektiğini savunmuş ve insan kavramını daha iyi algılayabilmek için Simya, Astroloji ve edebiyat alanlarında da uzun araştırmalarda bulunmuştur.

Psikolojik arketipler, kollektif bilinçsizlik ve eşzamanlılık gibi kavramları ortaya atan Jung, içedönüklük/dışadönüklük, kompleks gibi olguları da bilimsel literatüre iyice yerleştirmiştir. Eşzamanlılık ve arketipler ile ilgili yazıları sadece metafizik alanında değil, modern fizik alanında da yeni açılımlar yaratmış, ezoterik konuların algılanması ve tartışılmasında da yeni bir dönemi başlatmıştır.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Fikirleri ezoterik dalları incelemesiyle daha da netlik kazanan Jung, bilimsel makalelerinde ve kitaplarında böylesi incelemeleri yaptığını, özellikle de hastalarının Astrolojik horoskoplarını analiz ettiğini saklamamıştır. O dönem içerisinde bilim çevrelerinde tepki gören bu araştırmalarla ilgili bilgileri açıklamaması konusunda Freud da onu ikna edememiştir. Aralarındaki sonraki yazışmalarda, Freud’un da Jung’un böylesi konularla ilgilenmesi nedeniyle hayalkırıklığına uğradığı görülür. Jung, Freud’un çekindiği gibi, mistisizm ile bilimi birbirine karıştırma ‘suçu’nu işlemekle de itham edilmiştir.

Arketiplere dayanılarak yapılan rüya analizleri ve Myers-Briggs Kişilik Tipi Testi bugün Jung Psikolojisi olarak adlandırılan dal içerisinde genel olarak bilinen kavramlar olma niteliği taşırlar.

İnsanların bilim ve mantığa gereğinden fazla önem verdiklerini savunan Jung, düşünce yapılarına ruhçuluğu ekleyen ve bilinçsiz boyutların idrakine varan insanların yarar göreceğini söylemiştir. Ona göre kişinin amacı, bilinçli otonomiyi korurken bilinçsiz gölgeyle de bir araya gelerek bütün oluşturmaktır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Carl Gustav Jung’un Fikirleri – Jung-Freud Ayrılığı – Mistisizm – Jung Psikolojisi ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
11 Şubat 2010 Saat : 12:10

Carl Gustav Jung’un Fikirleri – Jung-Freud Ayrılığı – Mistisizm – Jung Psikolojisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik