Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Depremde ölmek jeolojik ya da teolojik değil sosyolojiktir


  • Anasayfa
  • Depremde ölmek jeolojik ya da teolojik değil sosyolojiktir
Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

Yıl 1755.  Lizbon kenti çok şiddetli bir depremle yerle bir oluyor. kent nüfusunun üçte biri ölüyor bu depremde. bu doğal afette ölenlerin çoğu “azizler günü” nedeniyle kiliselerde toplanmış dua ediyorlardı. papazlar felaketi, tanrının günahkar kullarını cezalandırması olarak yorumladılar. voltaire bu yobazlık karşısında isyanını uzunca bir şiirle dile getirir. fakat, konu üzerinde o zamanın “aklı başında” filozofları da saçma ve bilim dışı yorumlar yapması üzerine, hücumunu “candide” adlı eserinde şu satırlarla sürdürür: “….burun gözlük takmak, bacak çorap giymek, taş şatolar yapmak için vardır. ister insandan ister doğadan kaynaklansın, başıma gelen her belanın arkasında demek ki tanrının eli vardır. doğanın karmaşık düzeni tanrısal tasarımın kanıtı ise, o zaman, tanrının ya çok beceriksiz, ya da habis olduğunu kabul etmek zorundayız. tanrı, ya önleyebileceği kötülüğü isteyerek önlememektedir, ya da, istemediği kötülüğü önleyememektedir…”
hurafelere karnı doyan bilim, dayanaklarını inançta değil, ispatta arıyor, keşfediyor, icat ediyor, tecrübe ediyordu. voltaire o dönemde ortaya çıkıp, yaşanan acılara kutsal kılıflar dikilmemesini söyledi: “bu yaşadıklarımızın tanrısal adaletle bir ilgisi yok” “yaşadığımız tamamen bir doğa olayıdır”. dedi.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

düşünen adamlar düşünmeye devam etti: voltaire’in karşısına da jean jack rousseau (jan jak russo) dikildi ve bir adım daha ileri gitti: “yaşadığımız acıların nedeni sadece jeolojik değildir” “insanları deprem değil, yoksulluk öldürüyor.” dedi.

Deprem ya da bina değil yoksulluk öldürür

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Depremde ölmek jeolojik ya da teolojik değil sosyolojiktir ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
11 Kasım 2011 Saat : 4:07

Depremde ölmek jeolojik ya da teolojik değil sosyolojiktir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik