Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Edgar Allan Poe Kimdir – Yaşamı – Eserleri


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

 

Edgar Allan Poe (1809 – 1849)

Şair ve öykü yazarı Edgar Allan Poe 7 Ekim 1849'da 40 yaşındayken hayata veda etti.

19 ocak 1809'da Boston'da dünyaya gelen ve üç yaşında anne-babasını kaybeden Poe'nun yaşamı hiç kolay olmamıştı. Bir aile tarafından evlat edinilen Poe'nun huzursuz ruhu ve uygun sayılmayana olan ilgisi bir gölge gibi yaşamı boyunca onu izledi. 

Yaşadığı trajedilerin etkisiyle mi karanlık ruhları anlattı yoksa anlattığı karanlık ruhlar yaşadığı trajedinin edebiyata yansıması mıydı bilinmez ama trajedinin yaşamının her evresinde onu bir şekilde pençesine adığı kesindir.

Gençlik çağlarındaki asi davranışlarından dolayı eğitimini tamamlayamayan Poe önce kumar oynadığı gerekçesi ile üvey babasınca üniversiteden alındı ardından girdiği askeri okul West Point'ten atıldı.

Tam yaşamında huzur ve denge aradığı dönemde kuzeni Virginia ile karşılaştı ve ona aşık oldu. Büyük aşkı evlilikle sonuçlanmışsa da Virginia'nın vereme yakalanması ve ölümü Poe'yu hızla alkole ve delilik nöbetlerine sürükledi.

Bu dönemde yazdığı birçok eseri dünya edebiyatının unutulmazları arasına girdi. Poe karısının ölümüne ancak yedi yıl dayanabildi ve 40 yaşındayken Baltimore-Maryland'de hayata veda etti.

Edgar Allan Poe eserlerinde korkuyu alışılmadık bir biçimde ele alır. Korku çirkin yanı ile değil ürpertici yanı ile adeta okurun karşısına dikilir. Mistizm reenkarnasyon ve günahını çekme eserlerinin ortak özelliğidir.

Hikayeleri şiirleri ve özellikle 'Arthur Gordon Pym'in Maceraları' 'Kızıl Ölümün Maskesi' 'Morgue Sokağı Cinayeti' ve 'Siyah Kedi' en önemli eserleri arasındadır.

Tiyatrocu bir çiftin oğlu olarak 19 Ocak 1809'da Boston'da dünyaya geldi ama iki yaşına geldiğinde annesini kaybetmesi üzerine John Allan tarafından evlat edinilen Edgar 1815 yılında Allan’lar ile birlikte İngiltere’ye taşındı. İlk ve orta okul hayatını burada geçiren Poe 1820 yılında tekrar Amerika’ya taşındı. 1826 yılında Virginia Üniversitesi’ne giren Poe burada ancak 10 ay okuyabildi. 1827 yılında da Edgar A Perry adıyla Amerikan ordusuna yazıldı ve öncük birliklere katıldı. Bu sırada “Tamerlane ve Öteki Şiirler” i yayınlandı. 

1829’da ordudan ayrılarak Washington’a taşındı ve yine o yıl “Al Araf”ı yayımladı. Gezgin hayatı Clemm’lerle tanışana kadar süren Poe 1831 yılında Baltimor’a yerleşti. 1833 yılında "The Baltimore Saturday Visitor"ın açmış olduğu yarışmada ilk ödülünü "Şişedeki Mesaj"la kazandı. "Southern Literary Massenger"da editör yardımcılığına başlayan Poe 1836 yılında Bayan Clemm’in 13 yaşındaki kızı Virginia ile evlendi. Bu evlilikten bir yıl sonra tekrar yollara düşen Poe Newyork’a taşındı ve burada 1838'de 'The Narrative of Arthur Gordon Pym' adındaki tek romanı yayımladı. 

Poe denince akla ilk gelenlerden biri "Annabel Lee" adlı şiiridir. Hayatı boyunca çoklukla öykü yazmış olan yazarın "Raven/Kuzgun"u olay yaratır. Edgar Allan Poe'nun şiirleri ve öykü yazarlığının yanı sıra edebiyat eleştirmenliği de çok önemlidir. Antik çağların üç birlik kuralı temelinde modern edebiyat kuramı oluşturması onun daha sonra Fransız simgeci şairleri tarafından öncü sayılmasına neden oldu. 'Philosophy of Composition' (Tümleme Felsefesi) başlıklı denemesi 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başında yaşayan şairlerin büyük esin kaynağı olmuştur. Poe ise esin kaynağını romantizmin gizemciliğinde bulmuştur. Poe'nun dünya edebiyatının kapılarını "pulp" kavramına açan kişi olduğu söylenir. Bir dönem üçüncü sınıf edebiyat olarak kabul edilmiş fantastik gotik ve hatta polisiyenin fikir babasıdır Poe. Dehşeti korkuyu insanın içindeki sırları kötülüğü çaresizliği anlatmayı denemeyen tek bir yazar yoktur ki Poe'dan etkilenmemiş olsun. 

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

1840’ta Gülünç ve Arabesk Öyküler’i yayımlayan Poe 1841 yılında da Graham’s dergisinin editörü oldu. Poe burada da ancak bir yıl çalıştı ve tekrar Newyork’a taşınarak “New York Evening Mirror’da asistan olarak çalışmaya başladı. 1845’te “Kuzgun”u yayımladı. 1847’de karısı ölen Poe özellikle onun hayatında önemli bir yere sahip olacak olan Sarah Helen Whitman ile tanıştı. Bayan Witham’ın çok etkisinde kalan Poe Kasım 1848’de intihara kalkıştı. Artık hayatındaki insicam bozulmaya başlamıştı. Temmuz 1848’de delilik nöbetleri geçirti. Bu aralar Şiir Sanatı Kuralı yapıtının yayımladı. Ve bu kitabın yayımlanmasından iki ay sonra da bilinmeyen nedenlerden kendinden geçmiş bir biçimde bulundu ve Washington Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Bilincini kazansa da nöbetleri geçmide ve gitgide daha büyük acılar içinde kaldı. Hayatı boyunca ne maddi sıkıntıdan ne de eleştirmenlerin hırpalamalarından kurtulamamış ölümüne dayanamadığı eşinden iki yıl sonra 7 Ekim 1849'da 40 yaşında iken veda etmiştir hayata. Baltimore'da gömülüdür.

Son sözlerinin 'Rabbim ruhuma yardım et' olduğu söylenir. Mezar taşında ise 'Dedi kuzgun: Hiçbir zaman' yazar.En Mutlu Gün En Mutlu Saat

En mutlu gün en mutlu saat

Kurumuş körelmiş yüreğimin bildiği

En büyük umutları gücün ve gururun

Hissettiğim geçip gitti.

Güç mü dedim? Evet öyle düşünmüştüm

Ama yazık! Çoktan yitip gitti hepsi

Gençliğimin hayalleri 

Ama boşver şimdi.

Ya gurur ne yapacağım senle şimdi

Sakin ol ruhum!

Belki bir diğer baş devralır

Üzerime döktüğün zehri.

En mutlu gün-en mutlu saat

Gözlerimin gördüğü göreceği

En paralk ışıltısı gücün ve gururun

Hissettiğim:

Ama o zaman çektiğim acıyla

Gücün ve gururun umudunu verselerdi

Yaşamazdım o parlak saati tekrar

Çünkü onun kanatlarındaydı kara alaşım

Ve çırptıkça-bir öz dökülüyordu

Öldürmeye yeterli

Onu bilen bir ruhu

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Edgar Allan Poe Kimdir – Yaşamı – Eserleri ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
24 Kasım 2011 Saat : 6:59

Edgar Allan Poe Kimdir – Yaşamı – Eserleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik