Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Eros ve Uygarlık hakkında


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

EROS VE UYGARLIK-HERBERT MARCUSE(FREUD ÜZERİNE FELSEFİ BİR İNCELEMEİDEA YAYINLARI)

*fREUD’ÇU KURAMDAN ÇIKAN İNSAN KAVRAMI,BATI UYGARLIĞINA YÖNELİK EN ÇÜRÜTÜLEMEZ SUÇLAMADIR ve aynı zamanda da bu uygarlığın en sarsılmaz savunusu.

*Ona göre insanlık tarihi,”baskılanışın” tarihidir.ekin onun yalnızca toplumsal değil ama dirimsel varoluşunda da, yalnızca bölümlerinde değil, iç-güdüsel yapının kendisini de kısıtlar.yine de böylesi bir kısıtlama ilerlemenin temel şartıdır.

*DOĞAL HEDEFLERİNİ İZLEMEK ÜZRE, TEMEL İÇ-GÜDÜLER BAŞI-BOŞ BIRAKILDIĞINDA,KARICI BİRLİKTELİK VE KORUNMA DURUMUYLA bağdaşmaz hale gelecektir.Denetimsiz eros tıpkı öldürücü bir eş gibi ölüm iç-güdüsü kadar öldürücü olacaktır.

*öyleyse temel-iç-güdüler, 1.cil hedeflerinden saptırılarak,amaçlarından edilmelidir.Uygarlık birincil hedeflerden eş-deyişle,gereksinimlerin birincil doyumundan “etkili” olarak vaz-geçildiğinde başlar.

*hayvan-insan ancak doğasının temel dönüşümü( dönüştürülmesi daha uygun olurdu) yoluyla İNSAN olur.Dönüşüm dizgeleri şu şekilde gerçekleşir

DOĞRUDAN DOYUMDAN>>>>>>>>ERTELENMİŞ DOYUMA

HAZDAN>>>>>>>>>>>HAZZIN KISITLANMASINA

SEVİNÇTEN(OYUNDAN)>>>>>>>>ZAHME TE(ÇALIŞMAYA)

ALICILIKTAN>>>>>>>>>>>>& amp; amp; gt;ÜRETKENLİĞE

BASKI YOKLUĞUNDAN>>>>>>>>>>> >>>>GÜVENDE OLMAYA

Freud bu “değişimi” HAZ-İLKESİNİN “OLGUSALLIK-İLKESİNE” dönüşümü olarak betimledi.

*Haz ilkesi tarafındanyönetilen bilinç-altı,daha eski birincil süreçler, bunların ansal süreçlerinin biricik türü olduğu gelişim evresinin “artıklarını” kapsar.

*Olgusallık ilkesi artık haz-ilkesinin yerine geçmiştir ve insan ertelenmiş, kısıtlanmış ama “sağlama alınmış” haz için, geçici belirsiz ve yok-edici hazdan vaz-geçmeyi öğrenmiştir.bu durumda freud a göre olgusalllık haz-ilkesini tahttan indirmekten çok onu korur, yadsımaktan çok “değiştirir”.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

*Bununlka birlikte ruh-bilimsel yorum, olgusallık ilkesinin haz-ilkesini, sadece biçim ve zamanlamasını9n değil, ama tözünün-kendisinin de bir değişimi dayattığını açığa serer.

*hazzın olgusallığa ayarlanmasını, iç-güdüsel doyumun yok-edici gücünün, yerleşik toplumsal ölçünler ve ilişkilerle bağdaşmazlığının, boyunduruk altına alınıp saptırılmasını ve işte bu nedenle de hazzın kendisindeki “tözsel-değişimi” imler.

Peki bu durumda psiko-analiz açısından “rehabilitasyon” nasıl mümkün kılınacak.Aslından sürekli uzaklaştırılıp, OLGUSALLIK ilkesine göre kültürlerce sürekli “iğdiş” edilen insanda ortaya çıkacak nevrozlar-psikozlar nasıl ıslah edilecek.çünkü ıslah çabası yine olgusallık ilkesine göre yapılıyor ve zaten sorunların nedeni yine “KENDİSİ”. Hastalığın nedeni olan virüsü(pan-zehirine dönüştürmeden) aynı hastalığın tedavisinde nasıl kullanacaksınız.

*Olgusallık ilkesi altında “dönüştürülen” insan, zamanla “ÖRGÜTLÜ BİR BENE” dönüştürülür.Bu bende zamanla “US-İŞLEVİ” oluşur.OLGUSALLIĞI “SAVUNMAYI, iyi-kötüyü, doğru-yanlışı, zararlı-yararlıyı “ayırt-etmeyi” öğrenir.Dikkat-yargı ve “bellek” yetileri kazanır.

ONA DIŞARDAN DAYATILAN”USSALLIĞA AYARLANMIŞ- BİLİNÇLİ-DÜŞÜNEN BİR ÖZNE HALİNE GELİR(GETİRİLİR)

*Düşünce etkinliğinin salt bir kipi, ansal aygıtın yeni “örgütlenişinden-kopar” ve olgusallık ilkesinin eğemenliğinden “özgür-kalır”. DÜŞLEMLER…

Not:Mor-olanlar, ben denilenin yazmaları geriye kalanlar kitaptan bazen “doğrudan” bazen mealen, bazen de te’vilen aktardıklarım. Kitabın dili yoğun ve ağır, çeviri de “anladığım-kadarıyla” pek sağlıklı değil.Okunmaya “değer-bir” metin.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Eros ve Uygarlık hakkında ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
30 Ekim 2009 Saat : 3:12

Eros ve Uygarlık hakkında Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik