Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Friedrich Nietzche’de Sürü insanı ve Ayak Takımı Deyişi


  • Anasayfa
  • Friedrich Nietzche’de Sürü insanı ve Ayak Takımı Deyişi
Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

 

"Sürü hayvanının zayıflığının ürettiği ahlak , decadent-in ürettiği ahlaka çok benzer.Bunlar birbirini anlar ve bir ittifak oluştururlar.-Büyük decadent dinler , her zaman sürünün desteğine güvenir-.Kendi başınayken sürü insanında hiçbir hastalık yoktur.Hatta çok değerlidir.Ama yönetilmeye ihtiyaç duyduklarından dolayı , bir çobana gereksinimleri vardır.-papazlar bunu bilir-.."

 
 

Tanrı'ya inanır , onu över , din adamlarını Tanrı'nın sözcüsü sayaraktan onlara sığınırlar.Bu sebeple sövüçlenmeye yatkındırlar.Değer yaratıp yıkamaz , önlerine konulan anlam ve tanımlarca yaşarlar.

 
 

Asilik , başkaldırı , … onlara uzak terimlerdir ve tatlısu balıklarının andırır misalde eylemlerde bulunurlar.Kendilerine değer koyan din adamlarının , ahlak kurucularının eteği altında yaşamak , onlara zevk verir ve tatmin eder.

 
 

Önlerine hangi değer koyulursa , sorgulamadan kabul edip uygular ve kendi tanımlarına eklerler.Kendilerinde sorgulama , düşünme , yaratma gibi özelliklerin kırıntısı dahi bulunmaz ve bu tür özellikleri bulunanlar , sürünün gözünde günahkardırlar.

 
 

Onlara göre , kendilerinin kabul ettiği değerlere inanan herkes iyi , onları sorgulayan veya reddeden herkes kötüdür.Ahlaksızdır.Müridi oldukları çobanbaşlarının emirlerini ve yasaklarını toptan bir evetlemeyle kabul ettikleri için , yaşamın anlamı onlarla eşdeğer niteliktedir.

 
 

Öte dünyaya inanırlar ve inanmayanları dışlarlar.Öte dünya inançları sebebiyle gerçek hayatı yadsır ve Tanrı'nın bir imtihan yeri olduğuna inanırlar.Hayat , onlar için Tanrı'nın sınav mekanıdır.

 

Sürüye göre iyi olan insanlar , yaratıcılıkları , özgün düşünceleri , farklı özellikleri ezilmiş , yok edilmiş , zararsız hale getirilmiş insanlardır.

 

 

 

Ayak takımı

 
 

Nietzsche'nin eserlerinde geçen , ve daha önce hiç değinmediğim bir insan profili daha mevcuttur ; "Ayak takımı"

 
 
Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Bu tür insanlar , sürünün ahlaki baskılarından kaçmaya çalışmış olan eski soylu , yeni soysuzlardır.Eskiden her ne kadar sürüye başkaldırmış olsalar bile , savaşın sonunda güçsüz düşmüş , hayatı bir haz , bir mutluluk ve huzur mekanı olarak görmektedir.

 
 

Nietzsche şöyle bahseder onlardan ;

 
 

"Hayat bir neşe pınarıdır.Lakin ayak takımıda içince tüm pınarlar zehirlenir,bozulur.Ben temiz şeyleri severim , fakat sırıtkan suratları ve pislerin susuzluklarını görmeyi asla istemem…Onlar kutsal suyumuzu şehvetleriyle zehirlediler.Pis hayallerine zevk diyip , dilide zehirlediler…"

 
 

Bu açıklamadan sonra şu kanaatte varabiliriz ; Ayak takımı , sürünün ahlaki değerlerinin baskısı sebebiyle sürüden ayrılmış , fakat bu ayrılış sebebiyle , hayata bakışları ters bir etkiyle , zevk düşkünlüğüne kaymıştır.

 
 

Hayatı , bir zevk aracı getirmişlerdir ve onların için haz , mutluluğun kaynağıdır. Zevk veren herşey , doğru olandır ve bu doğrultuda yapılan herşey mübahtır.

 
 

"Böyle Buyurdu Zerdüşt" adlı eserinde , Nietzsche'nin ağzından Zerdüşt , bir gence şöyle öğütler verir ;

 
 

"Ah!..En yüksek umutlarını kaybeden soylular tanıdım ben.Şimdi kara çalmaktalar tüm yüksek umutlarına. Artık küstahça yaşıyorlar,anlık hazlar içinde , ve ertesi güne dair hedefleri yok neredeyse..  "Ruh , şehvettir!" …. böyle derlerdi. 
Bu sırada kırıldı ruhların kanatları; şimdi yerlerde sürünüyor ruhları ve kirletiyor kemirdiği herşeyi.. Bir zamanlar kahraman olmayı düşünüyorlardı…şehvet düşkünüler şimdi. Kahraman , artık onlar için bir kasvet ve dehşet! Fakat sevgim ve umudumla sana yemin ederim : terk edip gitme ruhundaki kahramanı! Kutlu tut en yüksek umutları!
"

 
 

Ayak takımı tabiriyle kastedilen insanlar , her ne kadar sürüden ayrılmış olsalar bile , sürü gibi nihilist karakterdedirler.Sürü öte dünya avuntusuyla gerçek dünyayı yadsırken , ayak takımı hayatın anlamsızlığına karşı bir protesto hüveyitinde hayatı olumsuzlar , tepki olarak hazzın ve mutluluğun geçici anlarına tutsak olur.

 
 

Bitkinliğin, tembelliğin ve ezikliğin verdiği bir boşunalıkla yaşarlar. Yaşamlarındaki tek amaç anlık huzur , mutluluk ve buna bağlı olarak zevktir.Umudu olanlar , umudu olanlardan pekte farklı değillerdir. Aynı eylemlerde bulunur , haz için yaşarlar.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Friedrich Nietzche’de Sürü insanı ve Ayak Takımı Deyişi ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
29 Kasım 2011 Saat : 11:53

Friedrich Nietzche’de Sürü insanı ve Ayak Takımı Deyişi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik