Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

İstiklal Marşı’nın Kabulü,12 mart 1921


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

Elleri üşüyordu. Ama yüreği sımsıcaktı. O günlerde büyük bir maddi sıkıntı içindeydi. Ankara’nın soğuğunda ceketle gezerdi. Paltosu yoktu. Çok soğuk günlerde arkadaşı Şefik Kolaylı’nın muşambasını ödünç alarak giyerdi.

7 Kasım 1920’de gazetelerde yer alan bir ilan gördü. Genelkurmay Başkanlığı’nın isteği üzerine Milli Eğitim Bakanlığı’nın verdiği ilanda , bir istiklal marşı yarışması açıldığı ve bu marş için 500 lira para ödülü konulduğu bildiriliyordu.O zamanlar için çok büyük bir para olan bu ödülle neler alınmazdı ki!

Dönemin en güçlü şairlerinden biri olan Mehmet Akif bu ilanla hiç ilgilenmedi. Yarışmaya 724 şiir katıldı Fakat hiçbirisi istenilen nitelikte bulunmadı. Bunun üzerine dönemin milli eğitim bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver ve arkadaşları Mehmet Akif’e başvurdular

Akif ise millet için yapılan bu işi para için yapamayacağını belirterek başvuruyu geri çevirdi. Bunun üzerine Hamdullah Suphi Bey kendisinin yarışma dışında tutulacağı sözünü vererek yarışmaya katılmasını rica etti. Ve Mehmet Akif İstiklal Marşı’nı yazmaya başladı.

Ankara’da gece gelen ilhamı kaçırmamak için bazı dörtlükleri mum ışığında Teceddin Dergahı’nın duvarlarına kazıdı. Her kelimesini yüzlerce vatan evladının canını feda ettiği istiklal marşımız Akif’in kalemiyle en güzel ifade tarzını buldu.

17 Şubat 1921’de Sebülirreşad dergisinde yayımlandı.1 Mart 1921 ‘de Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver TBMM’de , insanların ancak kendi eserlerinden esirgenmeyecekleri bir sesle okudu Akif’in şiirini. Okunurken şiddetli alkışlarla defalarca kesidi, ruhları bir heyecan sardı.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

12 Mart 1921’de dört defa okunup ayakta alkışlanmış, meclisi bir coşku tufanı kaplamıştı.alkışlarla meclis inlerken Mehmet Akif mahcubiyetinden başını kolları arasına alarak sıranın üzerine yumuldu. Mecliste duramayıp dışarı çıktı.

Milleti için yaptığı bu işte alkışlarla gurur duyma ücretini bile çok gördü kendine. Akif’in şiiri, 12 Mart 1921’de meclis tarafından milli marş olarak kabul edildi. Verilen ödülü kabul etmemesi o zaman bazı kimselerce tuhaf karşılandı ama o bunlara aldırmadı.Ve hala üşüyordu.

Yine arkadaşından aldığı ödünç paltoyu giyiyordu.bir gün Şefik Bey ona: “şu mükafatı reddetmeyip bir palto alsan olmaz mıydı?” diyecek oldu. Mehmet Akif böyle konuştuğu için tam iki ay Şefik bey’le hiç konuşmadı.

Artık Ankara’nın çok soğuk günlerinde de ceketle dolaşıyordu. Mehmed Akif’in ölümünden kısa bir süre önce Hakkı Tarık Us’un da aralarında bulunduğu misafirler Akif’i ziyarete gelmişlerdi. Akif bitkin bir durumda olduğu için yatağına uzanmıştı ve hala üşüyordu.

Söz İstiklal Marşı’na intikal etmiş ve misafirlerden biri: -“acaba, yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?” demişti: bitap bir halde yatan Mehmed Akif birdenbire başını kaldırdı ve kesin bir cevap verdi:

-“Allah, bir daha bu Millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın!..”

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

İstiklal Marşı’nın Kabulü,12 mart 1921 ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
24 Ağustos 2010 Saat : 11:51

İstiklal Marşı’nın Kabulü,12 mart 1921 Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik