Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Jonathan Swift Kimdir – Yaşamı – Eserleri


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

 

Jonathan Swift 1667-1745 yılları arasında yaşadı 

'Gulliver'in Gezileri'nin yazarı Jonathan Swift 1745'de İrlanda'da öldü.

İngiliz edebiyatının büyük hiciv ustası Swift 30 kasım 1667'de İrlanda'nın başkenti Dublin'de doğdu. 1689'da Trinity College'ı bitirdi ve İngiltere'ye gitti. Siyasetçi ve yazar Sir William Temple'ın sekreteri oldu. İlk şiirleri ve Stella'ya olan aşkı da bu tarihlere rastlar (1691).

Jonathan Swift'in yaşamında William Temple'ın etkisi önemlidir. O yılların kültürel ortamıyla ve etkili kişileriyle tanışıklığı onun sayesinde olmuş Oxford Üniversitesi'nde lisansüstü eğitimi yapmasını yine Temple teşvik etmiştir.

Temple'ın ölümünden sonra Dublin'e giden ve Lord Berkeley'nin yanında çalışan Swift 1701'de Londra'ya döndüğünde artık tanınan bir yazardı. Siyaset din ve edebiyat alanlarında giriştiği polemiklerle etkiliydi.

Art arda yayımlanan kitapları da oldukça ilgi görmüş ve parlak zekası hayranlık uyandırmıştı. Siyasi olarak liberallerin yanında yer alan Swift aynı zamanda kiliseye ve dine de bağlıydı.

Belki bu nedenle belki de muhafazakar partinin iktidarı almasının etkisiyle 1710'dan sonra muhafazakar Troy partisini desteklemeye ve bu partinin ileri gelenlerinin yer aldığı 'The Examiner' dergisinde çalışmaya başladı.

Ancak 1714'de Troy'ların siyasi gücü azaldı ve Swift düş kırıklığı ile Dublin'e geri döndü. Bu tarihten 1745 yılındaki ölümüne kadar geçen sürede Swift kendini İrlanda'nın sorunları üzerinde çalışmaya ve yazmaya verdi.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

İngiltere'nin baskıcı politikalarına karşı yaptığı mücadelesinde birbiri ardına çıkardığı siyasi broşürlerle İrlanda'da ulusal bir kahramana dönüştü. 1726 yılında tamamladığı 'Gulliver'in Gezileri' ile de tüm zamanlara yayılan bir ün kazandı.

Mezarının başında kendisinin yazdığı şu cümle onun karakterini yansıtır niteliktedir: "Burada vahşi haksızlıklar karşısında kalbi pararamparça olan biri yatıyor…"

Gulliver'in Gezileri

'Gulliver'in Gezileri' dört ayrı yolculuğu anlatır. İlk yolculuk cüceler ülkesine ikincisi devler ülkesine üçüncüsü ise bilim adamlarının yaşadığı uçan adayadır. Bu üç bölüm de siyasetin ve bilim dünyasının bir parodisini içerir.

Son bölüm ise Houyhnhnm'ler ile Yahoo'ların ütopik ülkesine yapılan yolculuktur. Bu ülkede atlar yani Houyhnhnm'ler aklı başında yaratıklardır ve kardeşlik için kurdukları uygarlıkta yaşamaktadırlar. Dillerinde 'yalan' sözcüğü bile yoktur.

Bioylojik olarak insan türünden gelen Yahoo'larsa tamamen vahşi ve erdemden yoksundurlar. Atların insanları ahırların hizmetçileri olarak kullandıkları bir ülkede yaşarlar.

Gulliver atların uygarlığını anlata anlata bitiremediği gibi onlara öyle hayran olur ki ülkesine döndüğünde insanların ne görüntüsüne ne de kokusuna dayanamaz. Kendisine iki at satın alıp bütün vaktini onlarla birlikte ahırda geçirmeye başlar.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Jonathan Swift Kimdir – Yaşamı – Eserleri ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
24 Kasım 2011 Saat : 8:20

Jonathan Swift Kimdir – Yaşamı – Eserleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik