Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Kardiyoloji nedir – Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları


  • Anasayfa
  • Kardiyoloji nedir – Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları
Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

Kardiyoloji

Kardiyoloji, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarını inceleyen bilim dalıdır.

Kardiyoloji önceleri iç hastalıklarının (dahiliye) bir alt dalı iken günümüzde ayrı bir anabilim dalı olarak çalışmaktadır. Yapılan araştırmalar ile biriken bilgi birikimi ve gelişen yeni teknolojiler, diğer araştırmalı ve/veya uygulamalı bilim dallarında olduğu gibi, kardiyoloji alanında da büyük gelişmeler olmasını ve alt bilim dallarının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Kardiyoloji son 30-40 yıl içersinde tahminlerin ötesinde bir gelişme kaydetmiştir ve bu gelişmeler artarak devam etmektedir. Bu gelişmelerle birlikte, kardiyoloji içerisinde oluşmuş kimi alt dallar şunlardır:

* Girişimsel kardiyoloji
* Kalp elektrofizyolojisi

Tabii, alt dalların ortaya çıkması ve bunların üzerinde özelleşen doktorların ve araştırmacıların çalışması da yeni tanı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine imkan sağlamaktadır.

Kardiyoliji biliminin tanı ve sağaltımını (tedavi) sağlamak için çalıştığı hastalıklar arasında, günümüzün en önemli sağlık sorunları arasında yer alan bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bu hastalıkların birkaçı şöyle sıralanabilir:

* Hipertansiyon
* Aterosklerotik kalp hastalıkları (koroner arter hastalığı gibi)
* Kalp ritmi bozuklukları (aritmiler)
* Doğuştan kalp hastalıkları

Nefroloji, endokrinoloji gibi dalların da ilgi alanına giren yüksek tansiyon, çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişen kalp yetmezliği, doğuştan ya da çeşitli hastalıklara bağlı olarak gelişen kalp kapak hastalıkları ve benzeri pek çok hastalık da kardiyolojinin tanı ve sağaltımı için uğraştığı hastalıklardandır.

Kardiyolijinin kullandığı tanı araçlarından bazıları şunlardır:

* Ekokardiyografi
* Elektrokardiyografi (EKG) ve ilgili tanı yöntemleri:

* Kalp stres testi (“efor testi” ya da “eforlu EKG” olarak da bilinir)
* Taşınabilir EKG aygıtı (“Holter monitörü” olarak da bilinir)

* Kandaki kalp enzimlerinin düzeyleri
* Koroner anjiyografi

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Kardiyolojide, yataklı tedavi verdiği hastaları genel servis ve Koroner yoğun Bakım ünitelerinde(KYBÜ) yatırarak tedavi etmektedir. KYBÜ’ler genel durumu ağır açil müdahale gerekebileçek hayati tehlikesi söz konusu olan(Kalp Krizi geçirenler gibi) hastaların takipedildiği birimlerdir. KYBÜ kabul edilen hastaların Kalp Ritimleri, Tansiyonları, Nabız sayıları, Kan oksijen miktarları tüm hastaların bağlı olduğu merkezi bir monitörle takipedilmekte olup bu monitörler tesitedilen değerlerde bir anormallik olduğunda görevli personeli alarm vererek uyarmaktadır. Genel durumu düzelen hayati tehlikesi ortadan kalkan hastalarda tetkik ve tedavisine devam etmek üzere genel servislere alınarak takip edilmektedir. Günümüzde artan ihtiyaçlar doğrultusunda Kalp Damar Hastalıkları alanında profösyonelleşmiş hastaneler kurulmaktadır. Türkiye’deki bu tip hastanelerden bazıları Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi, Siyami Ersek ve Koşuyolu Kalp Damar Hastalıkları Hastanesidir.

Kalp Hastalari, Şişe Dikkat

Abant İzzet Baysal Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cihangir Uyan, sisli havaların kalp hastalarında ölüm korkusu yaşattığını söyledi.

Normal sağlıklı insanları karamsarlığa iten sisli ve kapalı havaların, kalp hastalarının ölüm korkusu yaşamalarına neden olduğunu belirten Prof.Dr. Uyan, “Sisli havalar, kalp hastalarının sıkıntılarının artmasına neden olur. Kalp hastalarında sisli havaların yarattığı ölüm korkusu vücutta adrenalin artımına, bu da nabzın ve tansiyonun artmasına neden olur” dedi.

Prof.Dr. Uyan nabız artışının kalbin oksijen ihtiyacının artmasına, tansiyonun yükselmesinin de kalbin önüne ciddi bir engel olarak çıktığını söyleyerek, şöyle konuştu:

“Sisli ve soğuk havalar kalp hastalarında göğüs ağrısı, kalp yetmezliği problemi, akciğer ödemi ve kalp krizi oluşumuna neden olabiliyor. Bu nedenle kalp hastalarımız, mecbur kalmadıkça sisli ve soğuk havalarda kesinlikle dışarıya çıkmasınlar.”

Sisli havaların yarattığı karamsarlık ve görüş açısının çok az olmasının, kalp hastalarının yanısıra normal sağlıklı insanların da sıkıntıya girmelerine neden olacağını açıklayan Prof.Dr. Uyan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Kalp hastalarımız, sisli ve görüş mesafesi çok az olan ortamlarda araç sürmekten kaçınmalıdırlar. Kalp hastaları, sisli ortamlarda araçlarını bir tesise çekerek sisin açılmasını beklemelidirler. Sisli ve görüş mesafesinin çok az olduğu ortamlar, sağlıklı sürücülerde ani heyecan sonucu tansiyon yükselmesine neden olur. Ani tansiyon yükselişi de, beyin kanamasına yol açar.”

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Kardiyoloji nedir – Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
7 Şubat 2010 Saat : 1:12

Kardiyoloji nedir – Kalp ve Dolaşım Sistemi Hastalıkları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik