Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Kseroderma pigmentozum nedir nasıl tedavi edilir?


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

Kseroderma pigmentozum, hasarlı DNA'nın tamiri yapılamadığı ve çok sayıda deri kanserinin gelişebildiği, nadir görülen bir grup herediter has­talığa verilen isimdir.Klinik özelliklerFenotipik görünüm, sorumlu genetik bozukluğa bağlıdır. Ancak, bütün tiplerde çocukluk çağından beri solar keratoz, skuamöz hücreli karsinom, bazal hücreli karsinom ve melanom gibi preneoplastik ve neoplastik lez­yonlar gelişir. En kötü durumlarda, ergenliğin geç yıllarında veya erken erişkin yaşta ölüme neden olur. Deri kanserlerinin gelişimiyle birlikte ağır fotohasar ve karakteristik üzgün yüz görünümü gelişir. De Sanctis-Caccione olarak bilinen ağır resessif bir formda, serebellar ataksi ve zihinsel engellilik gibi ağır nörolojik defektler de görülür.
Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

EpidemiyolojiKseroderma pigmentozumun insidansı 250.000'de 1 olarak hesaplanması­na rağmen, bazı bölgelerde ör. Ortadoğu'da hastalık çok daha sık görülür.  Kseroderma Pigmentozum TedavisiTedavi genetik öneriler ve çıktıklarında neoplastik lezyonların eksizyonu ve güneş koruyucularının kullanımıyla birlikte güneşten uzak durmakla olur.

Kalıtımla geçen ender bir deri hastalı­ğı. Deri doğumda normaldir, ama fotosensitivite (güneş ışığına aşırı duyar­lılık) yaklaşık beş yaşında derinin ku­rumasına, kırışmasına, beneklenmesi­ne ve erken yaşlanmasına neden olur. Kansersiz deri tümörleri ve deri kan­serleri de gelişir. Fotofobi ve konjonktivit gibi ilgili göz problemleri sık­lıkla kseroderma pigmentozuma eşlik eder.

Bu durumun tedavisi derinin güneş ışı­ğına karşı korunmasından oluşur. Deri kanserleri çoğunlukla cerrahi girişimle ya da radyoterapiyle tedavi edilir.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Kseroderma pigmentozum nedir nasıl tedavi edilir? ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
22 Şubat 2012 Saat : 4:47

Kseroderma pigmentozum nedir nasıl tedavi edilir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik