Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Marcel Proust’un Sözleri – ‘Kayıp Zamanın İzinde’den seçmeler


  • Anasayfa
  • Marcel Proust’un Sözleri – ‘Kayıp Zamanın İzinde’den seçmeler
Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

Kayıp Zamanın İzinde (YK Yay. Çev. Roza Hakmen) adlı roman dizisinden seçtiklerimiz.

    * Her hareketimiz,her sözümüz, her tavrımızla, onu doğrudan görmemeiş, duymamış olan insanlar arasında, geçirgenliği sonsuz değişken olan ve bizim tarafımızdan bilinmeyen bir ortam bulunur.
    * 
    * İyi bir erkekle kötü bir kadın arasındaki, taraflardan birinin yüzde yüz haklı olduğu kavgalarda bile, kötü kadının bir konuda haksız olmadığı izlenimini uyandırabilecek ufacık bir şey vardır her zaman.
    * 
    * …en karmaşık toplumların bağrında görülen büyüleyici bir doğa yasası gereği, insan sevdiğiyle ilgili tam bir cehalet içinde yaşar.
   
    * Aslında yalnız yaşamadığımızı, başka bir aleme ait, aramızda uçurumlar bulunan, bizi tanımayan ve bizi anlaması imkansız bir varlığa zincirlerle bağlı olduğumuzu,  hastalandığımızda farkederiz; bu varlık, bedenimizdir.
    *
    * Ne var ki fikirler içimizde bir değişim geçirirler; başlangıçta karşılarına çıkardığımız direnişi kırarlar ve onlar için var olduğunu bilmediğimiz, hazır zihinsel hazinelerle beslenirler.
    *
    * Hekimler ilaçlarla iyileştirdikleri her hastalık için (en azından bunun arasıra gerçekleştiği ileri sürülüyor), sağlam olan insanlarda on hastalık ortaya çıkarıyorlar; kendilerine bütün mikroplardan bin kat daha etkili olan bir hastalık etkenini, hasta oldukları fikrini aşılayarak.
    *
    * Yorgunluk önyargıya dayalı bir düşüncenin organik uygulamasıdır.
    *
    * Her insan yalnızdır gerçekten.
    *
    * Bir yazarın eserinin tam olarak anlaşılıp muzaffer olması, hemen her zaman, henüz tanınmamış başka bir yazarın, güç beğenir birkaç zihinde, hakimiyetini tamamlamakta olan akımın yerine yeni bir akım koymaya başlamasından sonra gerçekleşir.
    *
    * Aptallar, toplumsal olayların büyük boyutlarının, insan ruhuna derinlemesine nüfuz edebilmek için mükemmel bir fırsat sağladığını zannederler; oysa aksine, bu olayları kavramanın, ancak bir kişiliğin dertinliklerine inerek mümkün olacağını anlamaları gerekir.
    *
    * Kadınların hayatında, her şey, en büyük üzüntü bile, bir prova meselesine dönüşür.
    *
    * Hayatımızda önemli bir rol oynamış kadınların, birdenbire ve kesin olarak hayatımızdan çıktığı enderdir. Temelli hayatımızdan çıkmadan önce, arasıra hayatımıza tekrar girerler (o kadar ki bazıları bunu yeni bir aşk başlangıcı zannederler).
    *
    * Elbette ki, insanın, hayatını, posta pulları, eski enfiye kutuları, hatta tablolar ve heykeller yerine, kadınlar uğruna feda etmesi, daha mantıklıdır.
    *
    * Bir kadınla sürekli birlikte yaşamaya başlayın, onu savmenize yolaçan şeylerin hiçbirini göremez olursunuz; şüphesiz, birbirinden ayrılan bu iki unsuru, kıskançlık tekrar birleştirir.      

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Marcel Proust’un Sözleri – ‘Kayıp Zamanın İzinde’den seçmeler ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
20 Mart 2009 Saat : 5:44

Marcel Proust’un Sözleri – ‘Kayıp Zamanın İzinde’den seçmeler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik