Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Max Stirner Kimdir – Max Stirner’in Sözleri


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

Sık sık nietzsche ile karşılaştırılan filozoftur.nietzsche felsefesiyle bazı yönlerden benzerlik taşır.nietzsche’nin üst insanın karşılığı stirner’da “biricik ben” olarak ortaya çıkar.

haklı ya da haksız olduğumu yargılayan benim, benden başka bir yargıç yoktur. başkaları sadece benim hakkımı onaylayıp onaylamadıklarını ve bunun onlarca da haklı olup olmadığını yargılayabilirler

hakikat, sevgili pilatus, tanrı’dır ve hakikati arayan herkes tanrı’yı arar ve över. tanrı nerede yaşar? kafanda; başka nerede yaşayabilir ki?
.
tanrının da insanlığın da işi kendilerine dayanmaktadır, kendileridir. benim meselem de benim. tanrı gibi her şey ve hiçim, biriciğim.

eğer tanrı ve insanlık, sizlerin de doğruladığı gibi, bir bütünlük iseler, benim de onlardan eksik bir yanım yok ve “boş” olduğuma dair bir şikayetim de yok. ben hiçim derken, boş olduğumu söylemiyorum, bizzat yaratıcı bir hiçim, bir yaratıcı olarak her şeyi yaratan bir hiç.

seninle beslenen kalbim, doyuma ulaşan gereksinimlerim ve seni sevdiğim için üstüne pervane oluyorsam, bu herhangi bir üstün varlık adına yapılmamaktadır, ki sen bunun kutsallaşmış bedenisin, ve seni bir hayalet olarak ya da görünüşteki bir tin olarak gördüğümden de değil, bizzat egoist hazzımdan dolayı: sen özün itibariyle benim için değerlisin, çünkü senin varlığın üstün varlık değildir, senden üstün ve senden genel de değildir. o biriciktir, senin gibi, çünkü sen biriciksin.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

asırların kültürünün bana sağladığını şükranla kabul ediyorum; tek bir parçasından vazgeçmeye razı değilim; boş yere yaşamadım ben. doğam üzerinde
güç edinme ve isteklerimin kölesi olmaktan çıkma deneyimimin benimle kaybolup gitmesi gerekmiyor; dünyaya kültür araçlarıyla boyun eğdirebilmemi
sağlayan deneyim benim için öyle pahalıya alındı ki, bu deneyimi unutmam mümkün değil;ama ben fazlasını istiyorum.

özgür cesaretle yapmadığım bir şey hakkımın dışındadır, yani yapmasını haklı görmediğim şey hakkım değildir. neyin haklı olduğuna ben karar veririm. benden öte bir hak yoktur. bence haklı olan haklıdır.

tımarhanedeki zavallı bir delinin, tanrı baba olduğu ya da japonyanın kralı, kutsal tin ve benzeri olduğu kuruntusuna düşmesiyle, huzur içinde yaşayan bir vatandaşın, iyi bir hıristiyan, dinci bir protestan, sadık bir vatandaş, erdemli bir insan ve benzeri olmasını kendi kaderi olduğunu sanması – bir ve aynı “saplantıdır”. iyi bir hıristiyan, dinci protestan ve erdemli insan ve benzeri olmamaya kalkışamayan ya da çalışamayan kişi, dindarlığın ve erdemliğin esiri ve kölesidir.

evet, tüm dünyada hayalet kol geziyor!

kafanda hortlaklar var; sen kaçıksın be adam! kafasında büyük şeyler ve tanrılar dünyası kuran ve kurduklarına da inanan sen, hayaletler ülkesi kurup kendini onlara karşı vazifelendiriyorsun, oysa o, sana el sallayan bir idealdir. senin saplantın var! şaka ya da mecaz yaptığımı sanma, yüksekliklere tutunanları, insanların büyük çoğunluğunu, neredeyse dünyadaki tüm insanları kararsız deliler olarak görüyorum, tımarhanelik deliler.

devlet, kendi şiddetine hukuk; bireyinkine ise suç adını verir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Max Stirner Kimdir – Max Stirner’in Sözleri ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
11 Kasım 2011 Saat : 3:31

Max Stirner Kimdir – Max Stirner’in Sözleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik