Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Nietzsche ve Sevgilisi Lou Salome


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

 

Nietzsche adının geçtiği çoğu yerde bu ada rastlamak mümkündür ; Lou Salome..

 

-Peki Nietzsche'yi derinden etkileyen bu kadın kimdir? 
 

-Nietzsche ile aralarında ne yaşanmıştır? 
 

-Nietzsche neden sonradan Salome'a kin ve nefrete varan cinsten duygular beslemiştir?

 

Nietzsche'nin felsefesinin gelişiminde baş rol oynayan bu gizemli kadın , Yahudi bir aileye mensup olan Lou Salome'dur.Güzelliği , zerafeti , aykırılığı ve ukalalığıyla bir erkeği rahatlıkla baştan çıkarabilen bu kadın , zamanında neredeyse Nietzsche'nin gözünde tanrıçalaştırılmıştır..

 

Ortak arkadaşları olan Paul Ree vasıtasıyla tanıştırılan Nietzsche ve Salome , kısa süre sonra iyi bir dost olurlar.Sık sık Ree ile birlikte bir araya gelip , felsefe sohbetleri yaparlar.

 

Lakin Nietzsche , ilk günden beri Salome'a derin duygular beslemekte ve O'nu kendi "düşün eşi" olarak görmektedir.Duyduğu platonik aşk , Nietzsche'nin bir dişiye karşı ilk derin duygudur.

 

Nietzsche , babasının ölümüyle birlikte hep kadınların himayesinde büyümüştür.Bunun etkiyle olsa gerek ki , hayatında Salome'dan önce hiçbir kadına aşık olmamış , hatta yanaşmamıştır bile..Tersine kadınlar hakkındaki düşünceleri oldukça serttir ve Lou Salome'dan sonra daha da sertleşmiştir..

 

Nietzsche , bu baştan çıkarıcı ve gizemli kadına yüzyüze duygularını açamamış , bu konuyu ortak dostları Ree vasıtasıyla Salome'a iletmeye kalkmıştır. Salome'un red cevabı ise , Nietzsche'de büyük bir düş kırıklığına sebep olmuştur.

 

Neredeyse bir yıkım olarak tanımlanabilecek bu duygu kaosu , zamanla yerini hem Ree'ye hem de Salome'a nefrete dönüşecektir.

 

Nietzsche'ye göre Ree , gizliden gizliye Salome'a ilgi duyuyordu.Bu sebeple bilerek ve isteyerek , Nietzsche ve Salome'un arkadaşlığını zaten bozmak istiyordu..Fakat nedense bu ithamlar , Nietzsche'nin red cevabıyla başlamıştır.Gerçekte böyle bir durum yaşanmışmıdr bilinmez ama , red cevabından sonra Nietzsche'nin kesinkes Ree'nin ihanetine uğradığına inanmıştır.

 

Kısa bir süreliğine de olsa bu üç arkadaş , güzel şeyler paylaşmış , güzel düşünceler üretmişlerdir.Durum bunu göstermektedir ki , Nietzsche bu kısa zaman zarfında felsefesi adına büyük adımlar atmıştır.

 

Bu dönemden kalma tek resim , Salome'un eline kırbacı ile dikkat çektiği Ree, Salome ve Nietzsche'nin ortaklaşa resmidir.

 


 

 

Bu resim , daha sonra Nietzsche'nin ablası Elizabeth tarafından , Nietzsche'yi Salome'a karşı kışkırtmakta kullanılmıştır.Salome'un elindeki kırbacıyla iki erkeği at yerine geçirmesi , oldukça ilginçtir.Nietzsche'nin ablası , ilk tanıştığı günden beri hep Salome'u Nietzsche için uygunsuz bulmuş , tehlikeli olarak tanımlamıştır…ve Nietzsche'yi Salome'dan koparmak için elinden geleni yapmıştır.Etkisi olmuşmudur bilinmez ama Nietzsche'nin ablası ve annesinden sürekli kaçtığını ve gezgin hayatı yaşadığını söylemek yanlış olmaz.

 

Sonuç olarak bu platonik aşk , Nietzsche'nin büyük acılar çekmesine sebep olmuş ve felsefesinin gelişiminde etki yapmıştır..Her ne kadar Nietzsche'nin Salome'a kin dolu sözlerle bezenmiş mektuplarının varlığından haberdar olsakta , Nietzsche'nin bu kadını hayatının sonuna kadar hep sevdiğini söylemek ne kadar yanlış olur bilmem.

 

 

Çokları çok geç ve bazıları da pek erken ölürler. "Zamanında öl", vecizesi henüz yabancı geliyor. "Zamanında öl." Zerdüşt bunu önerir.

 

Fakat hiçbir zaman, zamanında yaşayamayan, zamanında nasıl ölsün? Keşke hiç doğmasaydı. Gereksiz kişilere bunu öneririm. Fakat gereksizler de henüz ölümlerini önemsiyorlar ve en boş ceviz bile kırılmak istiyor.

 

Herkes ölümü önemsiyor. Ölüm henüz bayram değil, insanlar henüz en iyi bayramlarını nasıl kutlayacaklarını öğrenmediler.

Ben size yaratıcının yaşayanlara bir diken ve bir adak olan ölümünü göstereceğim.

 

Yaratıcı, zafer kazanmış bir halde, umanlar ve övenlerle çevrili olarak kendi ölümü ile ölür.

 

Böyle ölmeyi öğrenmeli!. Böyle bir ölmenin, canlılara yeminler sunmadığı hiçbir bayram kutlanmamalı.

 

Böyle ölme en iyisidir. Fakat ikincisi, mücadelede ölmek ve bir büyük ruhu harcamaktır. Fakat sizin sinerek sokulan ve bir efendi gibi gelen yaslı ölümünüz savaşanın ve zafer kazananın yabancısıdır.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

 

Size kendi ölümümü ve istediğim için bana gelen serbest ölümü överim.

 

Bunu ne zaman isteyeceğim? Bir hedef ve bir varise sahip olan, bu hedef ve varis için tam zamanında ölmek ister.

 

Ve hedef ve varise saygı için, hayat mabedine kuru çelenkler asmaz.

 

Gerçekten, ben tel çevirenlere benzemek istemem. Bunlar tellerini uzatırken kendileri geri giderler.

 

Bazıları gerçeklerin ve zaferlerinin değerinden çok fazla yaşlanırlar. Dişsiz bir ağzın artık her gerçeği söylemeye hakkı yoktur.

 

Şöhret sahibi olmak isteyenler tam zamanında şereften ayrılmalı. Ve "Zamanında gitmek" güç hünerini göstermeli.

 

En fazla tat verdiğimiz zaman, kendimizi yedirmeyi durdurmalıyız. Uzuzn zaman sevilmek isteyenler bunu bilirler.

 

Ekşi elmalar vardır ki, yazgıları güzün son gününe kadar beklemektir. Bunlar olgunlaşır, sararır, buruşurlar.

 

Bazılarının kalbi, bazılarının ruhudaha önce ihtiyarlar.Bazıları da gençliklerinde düşkün ihtiyardırlar. Geç gençleşen, uzun zaman genç kalır.

 

Bazılarına yaşam aksilik eder ve yüreklerini bir zehirli sülük aşındırır. Bunlar ölümü kendilerine yakıştırma çaresine baksınlar.

 

Bazıları hiç tatlılaşmaz, daha yazın çürür. Onu dalda tutan şey, korkaklıktır.

 

Pek çokları pek uzun zaman dalda asılı kaldılar. Bir fırtına gelse de bütün bu çürük ve kurt yeniklerini ağaçtan sökse.

 

Tez ölüm öğütleyenleri gelse. Bunlar bence hayat ağaçları için en iyifırtınalar ve sallayıcılardır. Fakat yalnız, yavaş yavaş ölümü ve bütün evrene ait olan felaketlere dayanmayı önerdiklerini duyuyorum. Ah, "Evrene ait olan"a dayanmayı öneriyorsunuz. Ey şom ağızlılar işte bu evrene ait olan, size fazla dayanıyor.

 

Gerçekten ,yavaş yavaş gelen ölüm öğütleyenlerinin saygı gösterdikleri o yahudi, pek erken öldü ve onun erken ölmesi, o zamandan beri çoklarının başına ansızın bela oldu.

 

Yahudi İsa, yalnız Yahudiliğin göz yaşlarını ve kederini; iyilerin ve adilerin kinini tanıyordu. Böylece ölüm özlemine tutulmuştu.

 

Çölde iyilerden ve adillerden uzak kalabilseydi belki yaşamayı, evreni sevmeyi ve gülmeyi öğrenirdi.

 

Kardeşlerim ,bana inanın. O pek erken öldü. Eğer benim yaşıma kadar yaşasaydı, tebliğlerini geri alırdı. Geri alacak kadar asildi. Fakat henüz olgunlaşmamıştı. 
 

Delikanlı ham sever. Ve hamlıkla insandan ve evrenden nefret eder. Onun gönlü ve ruhunun kanatları henüz ağırdır ve serbest değildir.

 

Olgun erkekte delikanlıdan fazla çocukluk ve daha az gam vardır. ölüm ve dirimi daha iyi anlar.

 

Ölmek için özgür ve ölümde özgür olabilen ve evet demeye zaman kaldığında hayır diyebilen. böylesi, ölmeyi ve yaşamayı anlar.

 

Dostalrım, ölümünüz insan ve toprağa karşı bir günahkarık olmamalı. Bunu ruhunuzun tatlılığından dilerim.

 

Ölümünüzde, ruhunuz ve erdeminiz evrenin etrafındaki akşam kızıllığı gibi parıldamalı. Yoksa ölümünüz kötü bir ölümdür.

 

Siz, dostlarım, hatırım için evreni daha fazla seviniz diye, ben böyle ölmek isterim ve beni doğuran toprağa karışmak isterim.

 

Gerçekten, Zerdüşt'ün bir hedefi vardı. Zarını attı. Şimdi siz, dostlarım, hedefimin varisi oldunuz. Altın topu size atıyorum.

 

Dostlarım, altın topu attığınızı görmeyi herşeyden fazla severim. bunun için bir süre daha dünyada dolaşıyorum. Beni bağışlayın.

 

Zerdüşt böyle dedi.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Nietzsche ve Sevgilisi Lou Salome ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
30 Kasım 2011 Saat : 1:39

Nietzsche ve Sevgilisi Lou Salome Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik