Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Nükleer Enerjinin Yararları ve Zararları nelerdir?


  • Anasayfa
  • Nükleer Enerjinin Yararları ve Zararları nelerdir?
Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

Nükleer Enerjinin Yararları
Nükleer santrallar dünyada kullanılmaya başladığından beri birçok konuda  yarar sağlıyor. Günümüzde bir çok ülkede nükleer santral yapımı ve kullanımı engellenmeye çalışılmıştır. Bunun nedeni zamanında oluşan felaketler (Çernobil) ve santralların insan üzerine yaptığı olumsuz etkilerdir. Ama  teknolojikortamlarda yapılan bir nükleer santralın hiçbir olumsuz etkisi bulunmamakla birlikte birçok  yararı da vardır. Fransa, Almanya, İtalya,  İngiltere, ABD, bazı İskandinav ülkeleri, Bulgaristan, Rusya, Ermenistan ve daha bir çok ülkenin vazgeçilmez  enerji kaynağı nükleer  enerjidir. Nükleer reaktörler 3 türe ayrılırlar. Araştırma reaktörleri, elektrik üreten  güç reaktörler, plütonyum üreten reaktörler. Araştırma reaktörlerinden tıpta ve kimya sanayisinde, izotop gama ışınları ve nötron üretiminde yararlanılır. Bu reaktörlerin güçleri düşürülmüştür ve hiçbir zararları yoktur.  Güç reaktörlerini başlıca sorunlarından biri,  verimliliktir. Söz  konusu reaktörlerde üretilen elektrik  enerjisinin kW (kilowatt) saat materyalinin, gelenksel santrallarda üretilenden düşük olması gerekir.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !Nükleer santrallar diğer termik santrallar gibi çevreye zarar vermezler. Örnek vermek gerekirse İsveçteki Nükleer santrallerden 29kg/h lik CO2 çıkarken Danimarka’da bu oran 890 kg/h sınırını zorlamıştır. Ayrıca büyük ülkelerden Fransa  enerji ihtiyacının u’ini Nükleer  enerji santrallarından üretmektedir. Bu santrallardan çıkan  enerji miktarı çok fazla olduğu için diğer ülkelerde 3 santralin yaptığı görevi nükleer santralların sadece 1 tanesi yapar. Ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’de  enerjiihtiyacının %’ini Nükleer Santrallardan giderir.Zararları
Nükleer santrallerde Atom çekirdekleri parçalanarak  enerji sağlanır.Atomun çıkardığ ısı  enerjisiyüksektir,ama çıkardığı radyasyon ancak  özel binalarda veya kurşun mezarlarda saklanır ve uzun yıllar radyasyon yayar. 

1970'li yıllarda yaşanan petrol darboğazında Nükleer  enerjiyle kurtulunmuş ama saklanması da çok pahalı olduğundan talep azalmıştır.

Ayrıca santraldeki ufak bir sızıntı milyonlarca Canlının radyasyona maruz kalmasına sebep olacaktır.Örneğin;1986 yılında Rusya'da Çernobil Nükleet Santrali'ndeki sızıntıdan 3milyon insan radyasyona maruz kalmış,radyasyon,Karadeniz kıyılarına kadar ulaşmıştır.

Türkiye'de de 1976'dan beri Akkuyu'da nükller santral kurulması gündeme gelmiştir ama çevre örgütlerinin baskılarıyla ertelenmiştir.Ayrıca 25km açığından geçen Ecemiş Fayı'da burayı tehdit etmektedir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Nükleer Enerjinin Yararları ve Zararları nelerdir? ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
12 Kasım 2011 Saat : 4:14
  Kimya

Nükleer Enerjinin Yararları ve Zararları nelerdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik