Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Pandeizm nedir – özellikleri ve tanımı


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

 

Pandeizm Pandeizm: Panteizmin deistik formudur; Deizmin panteistik formudur.

Deizm (tanrıcılık), 17′inci ve 18′inci yüzyılda İngiltere, Fransa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde belirginleşmiş dini bir felsefedir.

Panteizm ya da Tümtanrıcılık (Doğatanrıcılık Kamutanrıcılık) Evrenin bütününü Tanrı olarak kabul eden felsefî görüştür. Panteizm’de, pan-enteizm’den (kamusaltanrıcılık) farklı olarak herşeyi tanrının bir parçası olarak kabul edilir, tanrı her şeydir ve her şey tanrıdır. Panteizme göre Tanrı’nın evrenden ayrı ve bağımsız bir varlığı yoktur. Tanrı doğada, nesnelerde, insan dünyasında vardır. Her şey Tanrı’dır.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Deistler genelde doğaüstü olayları (kehanet veyahutta mucizeler) ,yaradanın dinlerle olan bağını, kutsal metinleri ve ortaya çıkmış tüm dinleri reddederler. Bunun yerine; deistler doğru dini inanışların insan mantığında ve doğal Dünya’nın kanunlarında görmeyi tercih ederler. Bu doğrultuda da; varolan tek bir tanrının ya da üstün varlığı kabul ederler.

Deizm kelime anlamı olarak; "tanrı"’dan gelmiştir; Latince "deus" kelimesini kullanır; tam Türkçesi ile "Tanrıcılık"dır.

Johannes Scottus Erigena, düşünce ve eserleriyle Antik Yunan felsefesini ve Yeni Platoncu felsefeyi Hıristiyan inancıyla bağdaştırmaya çalışmış olan İskoç Ortaçağ düşünürü.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Pandeizm nedir – özellikleri ve tanımı ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
16 Aralık 2011 Saat : 1:23

Pandeizm nedir – özellikleri ve tanımı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik