Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Pembe Panter Kimdir Özellikleri – Karakteri


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

Pembe Panter,(ing: The Pink Panther) Blake Edwards'ın 1963 yapımı filmi. Bu filmi, bir sıra diğer Pembe Panter filmleri takip etmiştir. Filmden doğan Pembe Panter çizgi film kahramanı da kendi özel çizgi film serisine sahip olmuştur.

 

İlk çekildiği yıl olan 1963'te, Blake Edwards yönetmen koltuğuna, PeterSellers kamera karşısına geçtiğinde, Prenses Dala?ya babası tarafından armağan edilmiş dünyanın en büyük elmasına verilen isimdi Pembe Panter. Gözlerini tam ortasına dikenlerin zıplayan pembe bir panter görüntüsüyle karşılaştığı bu elmas, bütün hikayenin odak noktasıydı.

Phantom adı altında mücevher hırsızlığı yapan Sir Charles Lytton?ın yeğeni, bu harikulade elması çalmakla suçlandığında bu kabahati, amcasının gizli kimliği olduğunu bilmeden, Phantom'un üzerine atıyordu. Phantom'un davasında ise sahneye Peter Sellers tarafından canlandırılan sakar Müfettiş Jacques Clouseau giriyordu. İlk filmde, baş kahraman olarak konumlandırılmayan Clouseau, öylesine sevildi, öylesine takdir topladı ki bir anda hikayenin merkezine yerleşiverdi. Daha önce hikayenin merkezinde yer alan paha biçilmez elmasın adı da bir daha sadece Pembe Panter’in Dönüşü ve Pembe Panter’in İzinde de geçti.Filmler 

Cato: Müfettiş Clouseau'nün yardımcısıdır. Dövüş sanatları üzerine uzmanlaşmıştır. Clouseau'nün gerçekten iyi bir dedektif olduğuna inanmakta mı, yoksa onunla sadece alay etmekte mi olduğu merak konusudur. Müfettiş'in dövüş yeteneklerini geliştirmek amacıyla beklemediği zamanlarda üzerine saldırmasıyla ünlüdür. İlerleyen filmlerde Clouseau'nün üzerinde çalıştığı bazı davalarda kendisine yardımcı da olmaya başlayan Cato, bu görevlerde göze çarpmamak için büyük gözlükler taksa da, değişik görünüşünden dolayı daha da dikkat çeker. Burt Kwouk tarafından canlandırılır.

Baş Müfettiş Dreyfus: Clouseau'nün üstüdür. Dreyfus ile ilk kez serinin ikinci filmi olan A Shot in the Dark’ta tanışırız. Clouseau'nün şaşkınlıkları ve sakarlıkları karşısında çıldırasıya sinirlenen ve aşırı tepkiler veren Dreyfus, Pembe Panter’in Dönüşü filminin sonunda bir akıl hastanesinde hapisken ayağıyla duvara "?Clouseau'yu öldür!?" yazarken dahi görülür. Aklını yitirdikten sonra Pembe Panter'in karşısında yer alır. Blake Edwards tarafından yönetilen filmlerde Herbert Lom tarafından canlandırılan Dreyfus'un, bir de François isimli bir yardımcısı vardır. Genellikle patronunun Clouseau ile ilişkilerini gözlemleyen ve geçirdiği sinir krizlerine alışkın, sakin tepkiler veren François'ya Andre Maranne hayat verir.

 

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

The Phantom: Serinin birçok filminde Clouseau'nün düşmanı olarak karşımıza çıkan Phantom, bir mücevher hırsızıdır. Halk tarafından Sir Charles Lytton adıyla bilinen Phantom, anlaşılabileceği üzere çift kimliklidir. Robin Hood benzeri bir döngünün içindedir: zenginlerden çalıp, yine zengin olan kendisine verir. Soygun yaptığı mekanlarda iki şey bırakması ile klasikleşmiştir: bir telefon kartı ve üzerinde güzelce işlenmiş bir ?P? harfi olan beyaz bir eldiven. İlk filmde David Niven tarafından canlandırılan Phantom, Pembe Panter’in Dönüşü’nün ardından Christopher Plummer tarafından oynanmıştır. Filmde usta hırsız Phantom tarafından çalınan Pembe Panter isminde değerli bir elmas söz konusudur. Baş rollerde David Niven ve Claudia Cardinale oynarken, sakar Müfettiş Clouseau yan rolünde oynayan Peter Sellers halkın sevgilisi haline gelmiştir. Bu filmi, 1978 yılına kadar sadece baş rolünü Müfettiş Clouseau olarak Peter Sellers'in oynadığı beş yeni film takip etmiştir. Daha sonra Steve Martin 2005 deki en son filmde Jean Reno ile oynamıştır.

  • The Pink Panther (1963)
  • A Shot in the Dark (1964)
  • Inspector Clouseau (1968) (Clouseau rolünde Alan Arkin ve yönetmen Edwards değil)
  • The Return of the Pink Panther (1975) (tekrardan Sellers ve Edwards çalışması, diğer oyuncu Christopher Plummer)
  • The Pink Panther Strikes Again (1976)
  • Revenge of the Pink Panther (1978)
  • Trail of the Pink Panther (1982)
  • Curse of the Pink Panther (1983)
  • Son of the Pink Panther (1993) ( Roberto Benigni Müfettiş Clouseau Jr. rolünde)
  • The Pink Panther (2006) ( Steve Martin Müfettiş Clouseau rolünde).

1980 yılında serinin yeni bölüm (The Romance of the Pink Panther) çalışmaları esnasında, çekimlere başlamadan önce Peter Sellers sürpriz bir şekilde kalp krizinden ölür. İki yıl sonra Blake Edwards, eski ve kullanılmamış olan sahneleri kullanarak bir Pembe Panter filmini kurgular. Bu film Trail of the Pink Panther (1982) dır.

Film ayrıca Henry Mancini'nin bestelediği The Pink Panther melodisiyle de meşhurdur.

2005 yılında „The Pink Panther“ ismiyle yeni bir film çevrilmiştir. Müfettiş Clouseau rolü Steve Martin tarafından canlandırılırken, diğer roller Kevin Kline, Jean Reno ve Beyonce Knowles tarafından oynanır.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Pembe Panter Kimdir Özellikleri – Karakteri ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
19 Mart 2012 Saat : 6:41

Pembe Panter Kimdir Özellikleri – Karakteri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik