Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Ronald David Laing Kimdir – Sözleri – Kitapları


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

 

iskoç psikiyatrist,20.yüzyılın en önemli psikiyatri kuramcısıdır.antipsikiyatri akımının en önemli temsilcileri arasındadır.. 

kural koyucuların ve oluşturulmuş sistemin delilik tanımını kabul etmez.fakat deliliğin varlığını da inkar etmez.

şöyle bir sözü vardır: 

düşündüklerimizin ve eylemlerimizin alanı farkına varamadıklarımızla sınırlıdır ve farkına varamadığımızın farkına varamadığımız için farkına varamamanın düşüncelerimizi ve eylemlerimizi nasıl biçimlendirdiğinin farkına varana kadar bunları değiştirmek için bir şey yapmayız. 

          kabaca şu şekilde açıklanıyor: 

 

farkına varmadığınız ama var olan çok şey var ama siz sırf farkına varmadığınız için onlarsız düşünüyor ve onlar yokmuş gibi eylemde bulunuyorsunuz. onların varlığı düşüncelerinizi ve eylemlerinizi etkilemiyor çünkü onlar sizin için yok. farkına varamadıklarınızı yok bildiğiniz için, farkına varamadıklarınızı dışarıda bırakan kendi farkındalık alanınızda pek rahatsınız, dilediğiniz gibi düşünüyor, dilediğinizi dilediğiniz biçimde kanıtlıyor, sık sık haklı çıkıyor, sizi haksız görenleri "ben dememiş miydim?" benzeri uyanıklık ifadeleriyle haşlıyorsunuz. sizi uyandırmak isteyenler ise farkına varamadığınız şeylerin farkında ama bunları size farkettiremiyor ya da farketme yeteneğinizin ve niyetinizin olmadığını acıyla görerek susuyor. tıpkı, uyuyan birinin başını bekleyen uyanık biri gibi bekliyor farkındalığınızın yanı başında. uyurken rüya gördüğünüzü de farkediyor, yüz şeklinizin rüyanıza göre sık sık değiştiğini, kâbus görüp bağırdığınızı duyuyor, yüzünüzün gerildiğini, vücudunuzun kasıldığını görüyor ama belki sadece tebessüm ediyor. nasılsa uyanacağınızı, uyanınca gördüğünüzün sadece rüya olduğunu farkedeceğinizi biliyor. ama siz rüya görürken gerçeği görüyorum sanıyorsunuz. ama uyanık olan, uykuda olduğunuzu, rüya gördüğünüzü, uyanınca "kötü bir rüya" gördüğünüzü söyleyerek boş yere korktuğunuzu farkedeceğinizin farkında. sizin farkında olmadıklarınızın farkında olan kişi, sizin farkında olmadıklarınızın farkında olmamanız nedeniyle kendinize göre bir "gerçek"iniz olduğunun farkında olan kişi, düşündüklerinize, gördüklerinize, görüşlerinize ve yaptıklarınıza karşı kendinden emin bir suskunlukla karşılık verir. sizin bağırmanızı ciddiye alıp o da bağırmaz. korktuğunuzdan korkmaz. ağlamanızdan etkilenip ağlamaya kalkmaz. sizi güldüren onu güldürmez. sizin için en hayırlı olanı bilir ve bekler. uyanmanızı bekler yahut sizi dürtüp uyandırır. uyanınca, ilk defa, yukarıdaki uzunca sözün benzerini söylerken bulursunuz kendinizi: "farkında olmadıklarımın farkında olmadığım için boş yere üzülmüşüm (ya da sevinmişim), farkında olmadıklarımın da var olduğunun farkında olmadığım için kendimi rüyaya kaptırmışım, rüyayı gerçek saymışım…" 

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

düğümler kitabın'dan… 

 

kendimi iyi hissetmiyorum 

o yüzden kötüyüm 

o yüzden kimse beni sevmiyor 

 

kendimi iyi hissediyorum 

o yüzden iyiyim 

o yüzden herkes beni seviyor 

 

iyiyim 

sen beni sevmiyorsun 

o yüzden kötüsün. öyleyse seni sevmiyorum. 

 

iyiyim 

sen beni seviyorsun 

o yüzden iyisin. öyleyse seni seviyorum. 

 

kötüyüm 

beni seviyorsun 

o yüzden kötüsün 

 

———————- 

 

oyun oynuyorlar. oyun oynamıyormuş gibi oynuyorlar. bunu farkettiğimi belli edersem kuralları çiğnemiş olurum, cezalandırırlar beni. oyunlarını oynamam gerek, oyunu farkettiğimi farketmeyerek.

 

delilik herzaman kişiliğin çökmesi olarak anlaşılmak zorunda değil. bir büyük atılım olarak da düşünülebilir. tutsaklık ve varoluşçu ölüm olduğu kadar, özgürleşme ve yeniden doğuşun da tohumlarını taşıyor olabilir. 

 

insanity is a sane response to an insane situation. (delilik delirtici bir duruma verilen akılcıl bir tepkidir) 

 

we have to realize that we are as deeply afraid to live and to love as we are to die (ölmekten korktuğumuz kadar sevmek ve yaşamaktan korktuğumuzun da farkına varmamız gerekir) 

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Ronald David Laing Kimdir – Sözleri – Kitapları ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
13 Kasım 2011 Saat : 12:54

Ronald David Laing Kimdir – Sözleri – Kitapları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik