Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Sanat ve sanatçının özellikleri


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

SANATÇININ NİTELİKLERİ/ÖZELLİKLERİ

1-Sanatçının dayandığı güç yalın emek ve tarihsel belleğidir.

2-Sanatçı yaşadığı zaman diliminden kopuk olmasa da hem öncesinde hem sonrasındadır. Bu durum onun zaman zaman yaşadığı zaman diliminde anlaşılmamasına neden olur. Soyutlanır/yalnızlaşır.

3-Bireysel ve toplumsal yararlılık gösteren değerleri gösteren, öne çıkartan, işleyen kişi sanatçı olabilir; bireyi/toplumsal yapıyı ve doğayı yok etmeye yönelik tüm çirkinliklerin/savaşların/yıkımları n anlatıcıları/göstericileri asla sanatçı olamazlar.

4-sanatçıyı bilim insanından ayıran özellik, onun, olgulara gözlem/deney/sonuç düzleminden ötede bir bakış açısı ile bakmasındadır. Venüs gezegeninin saatin tersi yönünde aykırı hareketi bir fizikçi için ayrı bir değerdir bir sanatçı için ayrı bir değerdir ve sanatçı ayrıca Venüs gezegenine kendi ışık yansıması dışında bir ışık ekleyerek Venüs’ü çobanların yöncüsü ve aşkın tanrıçasına dönüştürmesine neden olur. Bu onun toplumsal/tarihsel sese kulak vermesinin bir sonucudur. Sanatçı bu yönü ile söylenceye/öykülenmelere/mitolojiye/dil ögelerine aynı anda yaklaşarak eserini biçimlendiren kişidir.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

5-Sanatçı tüm dogmaların/kalıpların karşısındadır. Onun bir var-oluş şekli vardır ve bu var-oluş onu diğerlerinden ayırır.

6-Sanatçı tarihin bir öznesi olduğu bilincindedir. Bu durum onu geçmişe karşı sorumlu hale getirirken, geleceği değiştirmeyi/kurmayı tüm zorluk ve karşı-koymalara rağmen yaratmak zorunda bırakır. Bu zorluğu entelektüel birikimi ile aşar.

7-Sanatçı sanatını icra edemediği gün ölür.

8-Sanatçı değişim dönüşümü tarihsel dokusu içerisinde izlerken değişim ve dönüşümün habercisi olarak bir işlev/görev yüklenen kimliktir. Bu yüklenimi kendisi yapar.

9-Sipariş edilemeyen tek eser türü sanat eserleridir. Bu nedenle sanatçının eseri başka bir olgu ile değiştirilemez/ederi yoktur.

10-Sanatçının düş dünyası sınırsızdır.
alıntı

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Sanat ve sanatçının özellikleri ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
30 Ekim 2009 Saat : 3:05

Sanat ve sanatçının özellikleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik