Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Ses dalgaları ve özellikleri nelerdir?


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

 

Ses dalgaları en önemli boyuna dalga örnekleridir. Bu dalgalar herhangi bir ortamda (yani Gazlar katılarve sıvılar) ortamın özelliklerine bağlı olan bir hızla yayılırlar. Ses dalgası bir ortamda yayılırken ortamın parçacıkları dalganın hareket doğrultusu boyunca yoğunluk ve Hacim değişiklikleri üreterek titreşir. Bu parçacık hareketi dalga hareketinin yönüne dik olan enine dalga hareketindeki durumun tersidir.

Ses dalgaları şeklinde ortaya çıkan yer değiştirmeler denge konumundan itibaren her bir molekülün boyuna yer değiştirmesini gerektirir. Bu sıkışma ve genişleme şeklinde yüksek ve alçak Basınçbölgelerinin oluşumuna yol açar. Bir mikrofonun diyaframındaki gibi ses dalgası kaynağı sinüsel olarak titreşirse basınç değişimleri desinüsel olur. Harmonik ses dalgalarının matematiksel tanımının teldeki harmonik dalgaya özdeş olduğunu göreceksiniz

Frekanslarına göre boyuna Mekanik dalgalar üç gruba ayrılır
İşitilebilir dalgalar insan kulağının duyarlılık sınırları içinde olan ses dalgalarıdır. Bu dalgalar 20 Hz ile20.000 Hz frekansları arasındadır. Bu sesler değişik yollarla yaratıyabilir: müzik aletleriyle boğazdaki ses telleriyle ve hoparlör ile.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Sesaltı (infrasonic) dalgalar işitilebilir mertebenin altındaki frekansta olan boyuna dalgalardır. Deprem dalgaları bu dalgalara örnektir.

Sesüstü (ultrasonik) dalgalar işitilebilir mertebenin üstünde frekansları olan boyuna dalgalardır. Örneğin bu dalgalar bir kuartz kristaline alternatif Elektrik alanın uygulanmasıyla elde edilebilir.

Gücü bir halden diğerine dönüştüren herhangi bir aygıt transducer (dönüştürücü) olarak adlandırılır. Mikrofon ve kuartz kristal gibi seramik ve magnetik fonograf pikaplar da ses dönüştürücülerine ait genel örneklerdir. Bazı dönüştürücüler ultrasonik dalgalar yaratabilirler. Böyle aygıtlar ultrasonik temizleyicilerde ve sualtı denizciliğinde kullanılır.

Ses sıfır derecedeki Havada saniyede 331 m 20 derecedeki havada 343 m sıfır derecedeki helyum Gazıiçinde 972 m ve sıfır derecedeki Hidrojen gazı içinde 1286 m 25 derecedeki Suda 1493 m deniz suyunda 1533 m alüminyumda 5100 m bakırda 3560 m ve yapay kauçukta 54 m hızla ilerler

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Ses dalgaları ve özellikleri nelerdir? ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
25 Mart 2012 Saat : 5:30

Ses dalgaları ve özellikleri nelerdir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik