Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Ses Hastalıklarının çeşitleri ve tedavisi


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

Ses Hastalıkları
Kişilerin tıbbi açıdan sesli iletişimden mahrum veya yetersiz kaldığı tüm durumlar ses hastalığı olarak tanımlanmaktadır. Ses çıkarma işlevini yerine getiren gırtlak da bir bozukluk ortaya çıkarsa bu sesin bozulmasına , yani ses hastalığına neden olur. Sesin biçimlendirilmesini amçalayan tedavilerinin yanı sıra, kanser nedeniyle gırtlağı alınmış olan hastalara protezlerle seslerini yeniden kazandırmaya yönelik işlemler yapılmaktadır.

Ses Bozukluğu
Kişilerin tıbbi açıdan sesli iletişimden mahrum veya yetersiz kaldığı tüm durumlar ses hastalığı olarak tanımlanır.
Hangi durumlarda ses hastalığı ortaya çıkar?
Vücudumuzda ses çıkarma işlevini yerine getiren organımız gırtlağımızdır. Gırtlak kabaca bir müzik kutusuna benzetilebilir. Eğer bu organda bir bozukluk ortaya çıkarsa, bu, sesin bozulmasına, yani ses hastalığına neden olur.

Sesten mahrum olmak nedir?
Kısaca ses çıkartamamaktır. Ülkemizde ve dünyada bunun en büyük nedeni, ileri dönem gırtlak kanseri nedeniyle gırtlağın alınmasıdır (larenjektomi). Nadir olarak bazı psikolojik kökenli hastalıklar ve felçler de ses kaybına neden olur.

Sesli iletişimde yetersizlik nasıl olabilir?
Kişiler arasında iletişim çoğunlukla konuşmayla olur. Konuşma da, kelimeler ve kelimelere doğru duygu vurgularının verilmesiyle meydana gelir. Bütün bunları yapabilmek için sesi, kaliteli, dolayısıyla doğru olarak kullanmak gerekir. Bu açıdan her türlü sesli iletişim kalitesindeki azalma, ses hastalığı uzmanlarının temel uğraşı alanları arasında yer alır.

Ses profesyonelleri kimlerdir?
Ses sanatçıları, opera ve tiyatro sanatçıları, öğretmenler, din görevlileri, doktorlar, sekreterler… Kısaca yaşamını, sesini kullanarak kazanan kişilerdir.

Ses terapisi nedir?
Ses hastalığına sebep olan gırtlak davranışının değiştirilmesidir. Böylece ses telleri üzerinde ses bozukluğu yaratan ekstra gerilimler ve yük kaldırılır ve sesin etkinliği arttırılır. Ayrıca benzer tekniklerle kişiler için ideal gırtlak davranışı belirlenerek, etkili iletişim ve ideal ses karakteristiği elde edilebilir.

SES KISIKLIĞI NEDİR?

Ses kısıklığı, sesteki anormal değişiklikleri ifade eder. Ses kısılması olduğunda ses fısıltılı, kaba, çatallı, zorlanmış olarak duyulabilir, sesin şiddetinde veya tonunda değişiklik olabilir. Sesteki değişiklikler genellikle ses telleriyle ilgili bozukluklara bağlıdır. Ses telleri gırtlakta (larenks) bulunur. Konuşma sırasında titreşirler. Böylece ses oluşumunun ilk basamağı gerçekleşir. Bu titreşimin sayısı, kadınlarda ortalama 200-300/sn, erkeklerde ise 100-150/sn aralığında değişir. Nefes alma sırasında ise ses telleri açılır.

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

SES KISIKLIĞININ NEDENLERİ NELERDİR? Ses kısıklığının çeşitli nedenleri vardır. Bunların çoğu ciddi sağlık problemlerine neden olmazlar ve kısa sürede düzelirler. Ses kısıklığının en sık nedeni “akut larenjit”tir. Akut larenjit, soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında, ya da aşırı bağırmaktan kaynaklanan ses zorlamalarında ortaya çıkar. Genellikle bir – iki hafta içinde ses normale döner.

Daha uzun süreli ses kısıklıklarının nedeni genellikle sesin uzun süreyle aşırı ve zorlanarak kullanılmasıdır. Bu tür ses kullanma alışkanlığı, ses telleri üzerinde nodül adı verilen ve ses kısıklığına neden olan küçük şişliklerin ortaya çıkmasına neden olur. Nodüller genellikle sesini profesyonel nedenlerle uzun süre, ancak hatalı teknikle kullanan kişilerde (şarkıcılar, öğretmenler, politikacılar gibi) görülür. Ses tellerinin birbirlerine sürekli normalden fazla kuvvetle çarpmasına bağlı olarak gelişen nodüller, ses eğitimi ile ses kullanma alışkanlığı düzeltilmediği sürece kendiliğinden kaybolmazlar. Aşırı bağırmayı takiben gelişen akut larenjit sırasında ses teli içine küçük kanamalar meydana gelebilir; bu aşamada ses dinlendirilmediği taktirde bu kanama polip adı verilen tek taraflı ses teli şişliklerine dönüşebilir ve sürekli ses kısıklığına neden olur.

Erişkinlerde ses kısıklığının sık görülen nedenlerinden birisi de yemek borusu ile midenin birleştiği noktadaki bir adelenin zayıflığına bağlı olarak, mide içindeki asitli sıvının yemek borusundan gırtlak seviyesine yükselerek ses tellerini tahriş etmesidir; buna larengofarengeal reflü adı verilmektedir. Ses kısıklığı özellikle sabahları fazladır ve gün içinde azalır. Ses kısıklığı ile birlikte boğazda takılma, yabancı bir madde varmış hissi ve sık boğaz temizleme alışkanlığı da sık görülen belirtilerdir. Reflü nedeniyle ses kısıklığı olan hastaların pek çoğunda mide ile ilgili şikayetler yoktur.

Sigara, ses kısıklığının bir diğer nedenidir. Sigara, gırtlak ve boğaz kanserlerinin gelişmesinde önemli bir risk faktörü olduğundan düzelmeyen ses kısıklığı olan ve sigara içen kişilerin bir Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları uzmanına muayene olmaları gerekir.

Ses kısıklığının daha nadir nedenleri arasında allerji, guatr ve sinir sistemi hastalıkları sayılabilir. Birçok insanda doğal yaşlanma ile birlikte bir miktar ses kısıklığı ortaya çıkabilir.

SES KISIKLIĞINI KİM TEDAVİ EDEBİLİR?
Ses kısıklığı iki haftadan uzun sürerse ve belirli bir nedeni yoksa bir Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları uzmanına muayene olmanız gerekir. Sesle ilgili problemler, ideal olarak sesle ilgili fonksiyonlar ve sorunlarla uğraşan profesyonel bir ekip tarafından değerlendirilmeli ve tedavi edilmelidir. Böyle bir ekipte Kulak-Burun-Boğaz hastalıkları uzmanı, ses ve konuşma patoloğu, müzik-şan-diksiyon öğretmenleri yer alır. Ses bozuklukları, bu uzmanlardan herbirinin katkısı olabilecek farklı ve karmaşık özellikleri bulunabilir.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Ses Hastalıklarının çeşitleri ve tedavisi ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
7 Şubat 2010 Saat : 1:21

Ses Hastalıklarının çeşitleri ve tedavisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik