Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Soren kierkegaard – kahkaha benden yana


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

soren kierkegaard’ın hem düşündüren hem güldüren eğlenceli kitabı.

’insan hiçbir zaman cesaratini yitirmemelidir, talihsizlikler en korkunç şekilde üstüne üşüşse bile, gökte ona uzanan bir yardım eli belirir.’’ böyle buyurdu peder jesper morten geçen vaazında. benim hava açıkken yürüme alışkanlığım vardır, ama hiç böyle bir şey görmedim. fakat birkaç gün önce yürüyüş turlarımın birinde böylesi bir olay cereyan etti. tam olarak bir el değildi, fakat gökyüzünde uzanmış bir kol gibiydi. kafa yormaya başladım: keşke jesper morten burada olsaydı diye geçti aklımdan, bahsettiği şeyin bu olup olmadığına karar verebilirdi. orada düşüncelere dalmışken yoldan geçen biri seslendi. göğü göstererek,’’ şu hortumu görüyormusunuz?’’ dedi, ‘’bu bölgede çok nadir olur, bazen koca evleri bile alıp götürür.’’ ‘’tanrı bizi korusun ‘’ diye geçirdim içimden, ‘’bu hortum mu şimdi?’’ sonra da var gücümle tabanları yağladım. peder jesper morten benim
yerimde olsa ne yapardı acaba?

——

başıma harika bir şey geldi. göğün yedi kat yukarılarına çekildim. tanrılar orda saf saf dizilip oturuyorlardı. ne dilersin dedi merkür, gençlik mi, güzellik mi, güç mü, uzun bir ömür mü, en güzel bakireyi mi, yoksa sandığımızda bulunan öteki nimetlerden birini mi? sadece bir tanesini seçeceksin ama. bir an şaşırdım kaldım. sonra tanrılara şu şekilde hitap ettim: “çok saygıdeger çağdaşlar, dilegim tek şudur ki, kahkaha hep benden yana olsun.”

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

tanrılardan hiçbiri tek kelime etmedi; hepsi gülmeye başladı. bundan dileğimin kabul edildiği sonucuna vardım, ve tanrıların kendilerini nasil zevkli bir şekilde ifade ettiklerini keşfettim: zira ciddi bir tavırla dileğin kabul oldu demek onlara yakışmazdı.

———-

herkesin maskesini çıkarıp atmak zorunda kalacağı bir geceyarısı vaktinin geleceğini bilmiyor musun? hayatın her zaman kendisiyle alay ettireceğini mi sanıyorsun? bundan kaçmak için geceyarısından biraz önce sıvışabileceğini mi zannediyorsun? yoksa ondan dehşete kapılmıyor musun? gerçek hayatta insanlar gördüm, öylesine uzun zamandır başkalarını kandırmışlar ki en sonunda gerçek mizaçları ortaya çıkmaz olmuş; saklambaç oynayan insanlar gördüm, o kadar uzun zaman oynamışlar ki en sonunda delirip o âna kadar gururla sakladıkları gizli düşüncelerini iğrenç bir şekilde başkalarının gözünün içine sokmuşlardı. peki, sonunda mizacının bir çokluğa dönüşmesinden, açıkçası çok sayıda olmaktan, o mutsuz şeytanîler gibi bir lejyon oluşturmaktan ve bu şekilde bir insanda bulunan en içteki, en kutsal şeyi, kişiliğin birleştirici gücünü kaybetmiş olmaktan daha korkutucu birşey düşünebiliyor musun? doğrusu, ciddi olduğu kadar dehşet verici de olan o şeyle dalga geçmemelisin.”

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Soren kierkegaard – kahkaha benden yana ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
11 Temmuz 2011 Saat : 3:53
  Kitap

Soren kierkegaard – kahkaha benden yana Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik