Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Valenzetti Denklemi nedir – Enzo Valenzetti kimdir – Hayatın Sırları


  • Anasayfa
  • Valenzetti Denklemi nedir – Enzo Valenzetti kimdir – Hayatın Sırları
Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

 

lost_valenzetti_denklemi01.jpg

İnsanoğlu binlerce yıldır “kıyamet” kavramına inanıyor ve “kıyamet”in ne zaman kopacağına dair tahminlerde bulunmaya çalışıyor. Bu yazıyı okuyabildiğinize göre, bugüne kadar öne sürülen tüm tahminlerin boşa çıktığını rahatlıkla söyleyebiliriz ki birçoğuna göre “kıyamet”i çoktan yaşamış olmalıydık. Fakat şimdi sıkı durun, sizlere insanlığın sonunun ne zaman geleceğini söyleyeceğiz, hem de hiç kehanetlere sapmadan, tamamen bilimsel yöntemlere dayanarak… Hazır mısınız?

lost_valenzetti1.jpg

Aslında her şey 1920′li yılların sonuna doğru italya’da başladı. O tarihte Valenzetti ailesine bir erkek bebek katıldı ve adını da enzo koydular. Küçük enzo, daha bebekliğinden itibaren deha derecesinde zeki olduğunu belli etmeye başlamıştı. Nitekim özellikle matematiğe olan yatkınlığı ortaya çıktığında ülkenin en yetkin bilim enstitülerinden fibonacci yüksek bilim enstitüsü’ne davet edildi ve 16 yaşında da doktorasını tamamladı. Onun en büyük çalışmasının, bulduğu denklem olduğu söylenir ki bu denkleme “valenzetti denklemi” adı verilmiştir.

lost_valenzetti_denklemi04.jpg

Valenzetti bu denklemi, birleşmiş Milletler’den gelen özel bir istek doğrultusunda geliştirmiştir ve denklem, İnsanoğlunun dünya gezegeni üzerindeki kesin yaşam süresini dakikası Dakikasına hesaplamaktadır. Denklemin kendi içinde belli parametreleri (salgın, kıtlık, savaş, doğal afetler, vs.) ve belli katsayıları (4-8-15-16-23-43) vardır. Bu denklem hiçbir zaman açıklanmamış ve gizli tutulmasına özen gösterilmiştir. Zaten valenzetti’nin, bindiği uçağın düşmesi sonucu ölümüyle de birçok soru yanıtsız kalmış ve denklem iyice karanlığa gömülmüştür. Enzo Valenzetti konusundaki gizem, Gary Troup adlı yazarın kendisi hakkında yazdığı “The Valenzetti Equation” adındaki kitapla tekrar gündeme gelmiştir.

lost_valenzetti_denklemi02.jpg

Troup, kitabında bilim adamının hayat hikâyesini anlatırken, bir yandan da denklemi açıklamıştır. İnternet üzerinde (http://www.valenzettiequation.com/) adresinden tanıtımını okuyabileceğiniz kitabın maalesef baskısı bitmiş ve daha da kötüsü yazar Gary Troup, kaderin bir cilvesi sonucu Eylül 2004′te Oceanic Havayolları’nın 815 sefer sayılı Sydney Los Angeles uçağı ile seyahat ederken, uçak okyanusa çakılmış ve hayatını araştırmaya adadığı Valenzetti ile ortak bir kaderi paylaşmıştır.

465alvarhanso.jpg

Bu “resmi hikâye”nin bir de gayrı resmi yönü var elbet. Söylentilere göre Valenzetti’nin bulduğu bu denklemden haberdar olan Danimarkalı bir işadamı olan Alvar Hanso, kendisiyle iletişime geçiyor ve onun, kurduğu Hanso Vakfı bünyesinde çalışmasını sağlıyor. Bu vakfın temel amacı da insanlığı, yaşayacağı bu kötü kaderinden kurtarmak. Valenzetti’nin bu vakıfla çalışmaya başladıktan sonra da “ölümünün senaryosu”nun oynandığı ve aslında kendisinin ölmediği, hatta Temmuz 2006′da İtalya’da San Remo’da görüldüğü bile söyleniyor…

Yukarıdaki satırlarda anlattığımız “Lost” dizisindeki efsanevi “Valenzetti Denklemi” ve meşhur 4-8-15-16-23-43 sayıları, tamamen senaristlerin yarattığı, hayali bir durum. Fakat dünyanın sonunu hesaplayan bir denklemin varlığı hiç de hayal ürünü değil, bilâkis saygın bilim adamlarının üzerinde uzun süre çalışıp, tartıştıkları bir gerçek. Tüm bu “insanlığın sonu”nu hesaplama süreci ise 1960 yılında başlıyor…

lost_valenzetti_denklemi03.jpg

Hikâyenin aslı

1960′ta, “Science” dergisinde Heinz von Foerster imzasıyla yayımlanan bir makale, bilim çevrelerinin dikkatini üzerine toplamış ve tartışmalar yaratmıştı. Avusturyalı fizikçi Foerster, tarihten o güne gelen verilerden hareketle dünya nüfusunun, 13 Kasım 2026 tarihinde “sonsuz” noktasına ulaşacağını iddia etmekteydi. Foerster’ın bu iddiası “Kıyamet Denklemi” olarak anılmıştı, fakat henüz denklem yerine tam olarak oturmamıştı. Nitekim aradan 23 sene geçti ve tarihler 1983 yılını gösterirken İngiliz astrofizikçi Brandon Carter, insanlığın sonunun matematiksel olarak apaçık ne zaman geleceğini ortaya koyan bir çalışma yayımladı ve iddiaları filozof John Leslie tarafından da desteklendi. Carter’ın açıklamasına kadar başka bilim adamları da bunun mümkün olabileceğini söylemişler, hatta çalışmalar yapmışlardı. Örneğin J. Richard Gott, Holger Bech Nielsen gibi bilim adamları da bu tarihin hesaplanması konusunda çalışmalarıyla katkıda bulunmuşlardı. Peki, Foerster’dan başlayıp sayılan isimlerle devam eden bilim adamlarının ortaya çıkardığı denklem, nasıl bir hesaplama yapmaktadır? Kıyamet denklemi, şu ana kadar doğmuş insan sayısından yola çıkarak, insan neslinin ne zaman sona erebileceğini hesaplamaya çalışmaktadır.

 

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

Valenzetti Denklemi ve sayıları

4 8 15 16 23 42_4_+__8__+_42_-_16_-_23 = 15

_+____+_____+____+___+___+

_8_+_42__+__4_-_23_-_15 = 16

_+____+_____+___+____+___+

42_+__4__+__8_-_15_-_16 = 23

_-_____-______-___-____-____-

16_+_23__+_15_-__8_-__4 = 42

_-_____-_____-____-_____-___-

23_+_15__+_16_-__4_-_42 = _8

_=____=_____=____=___=___=

15_+_16__+_23_-_42_-__8 = _4

 

 

 

 Çoğu insanın hiç duymadığı o da neymiş diyeceği türden bir isim. Öncelikle Valenzetti denklemi sizin de tahmin ettiğiniz gibi adını denklemi bulan insandan yani Enzo Valenzetti‘den alıyor. Peki kim bu Enzo Valenzetti? 1920 yılında doğmuş İtalyan bir matematikçidir. Normal insanlardan farklı olduğunu 16 yaşında doktorasını yaparak gösterdi. Enzo bir matematikçi olmasının yanında kendisini asıl ünlü yapan şey bulduğu denklemdir.B ir matematikçi olarak Birlemiş Milletler bünyesinde çalışmıştır. Bu bile ortada bir tuhaflık olduğunu göstermektedir. BM Enzo’dan insanlığın sonunun ne zaman geleceği hakkında bir çalışma yapmasını ister, Enzo çalışmları sonucu 4 8 15 16 23 42 adlı sayılardaki denklemi bulur.

Fotoğraftaki Enzo Valenzetti’nin ta kendisidir. Bu denklemi yeryüzünde şu ana kadar doğmuş tüm insan sayısından savaşlar, hastalıklar, açlık gibi birçok etkeni göz önüne alarak oluşturmuştur. İnsanoğlunun sonunun ne zaman geleceğini dakikası dakikasına bulmuştur. Peki bu denklem nasıl açıklanıyor ya da ne anlama geliyor? Rakamlarla ilgili çok az şey biliyoruz. Örneğin; Enzo’nun oğlunun 8 Nisan doğumlu olması yani 08.04. İşin trajikomik tarafı işte burası. Enzo denklemin sırlarından kimseye bahsetmemiştir, en azından biz öyle biliyoruz ve tesadüfe de bakın adamımız tek uçaklı motorda okyanus üzerinde uçarken uçağı okyanusa çakılır ve ölür. Ne yazık ki denklemin sırları da Enzo ile ölür, tabi BM’ye denklemin sırlarından bahsetmediyse…

Enzo’yu en yakından tanıyan isim Gary Troup adında bir şirket sahibidir. Valenzetti Equation adında bir kitap çıkarır. Kitabı artık piyasada bulamazsınız tükenmiş veya yok edilmiştir. Gary Troup da bir uçak kazası sonucu ölmüştür.(tesadüfün böylesi) Gary Troup’un bu denklemle ilgili Bad Twin adlı bir kitap daha çıkaracakken ölmesi üzerine kitap yarım kalmış ve basılamamıştır.

                                                

Lost dizisini izleyenler bilir. Bir sezon bu rakamlardan oluşuyordu. Dizi rakamları denklemden almış ve onun üstüne senaryo yazmıştır. Yani dizideki rakamlar gerçek hayattan izler taşımaktadır ama dizi yapımcıları senaryo ile olayı daha da karışık hale getirip izleyiciye sunmuştur.

Birçoğumuzun inancına göre kıyamet tarihi sadece yaratacı tarafından biliniyor. Din olarak bakmak işin ayrı bir boyutu. İlk defa bu yönde bilimsel çalışmaların yapılması, denklemi bulan kişinin ve haberdar olan arkadaşlarının sır ölümü, konu üzerinde yazılan ve yok edilmeye çalışılan kitaplar, bu konuda araştırma imkanının bile çok az olması ve bu olayın bahsedilmemesi kamuoyundan uzak tutalması şüpheler uyandırıyor. Acaba sorusunu aklımıza getiriyor…

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Valenzetti Denklemi nedir – Enzo Valenzetti kimdir – Hayatın Sırları ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
21 Şubat 2012 Saat : 3:03
  Bilim

Valenzetti Denklemi nedir – Enzo Valenzetti kimdir – Hayatın Sırları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik