Tüm mp3 player fırsatları için tıklayın !

<

Yalan Makinesi nedir – ne zaman icat edilmiştir


Sponsorlu Baglantilar

Tüm oto müzik sistemi fırsatları için tıklayın !

 

Televizyondan veya gazetelerden, bizde pek olmasa da ABD'de Polis sorgulamalarında gerektiğinde bir sanığın yalan makinesine bağlanarak, doğruyu söyleyip söylemediğinin kontrol edildiğini görmüş veya okumuşsunuzdur. Hatta ABD'de FBI veya CIA gibi çok önemli devlet görevlerine alınmaya aday memurlara da bu test uygulanmaktadır.

Polygraph denilen bir Alet ile sanığa 4-6 adet sensör bağlanır. Bu sensörlerden gelen çeşitli sinyaller, dönmekte olan bir kağıdın üzerine grafik olarak kaydedilir. Bu sensörlerle sanığın

nefes alış hızı
o Nabzı
o Kan Basıncı (tansiyonu)
terleme miktarı

Sponsorlu Baglantilar

Tüm kadın aksesuar fırsatları için tıklayın !

kayda alınır. Bazı yalan makinelerinde kol ve bacak hareketleri de kaydedilir.

Yalan makinesi testi başladığında, sanığa önce 3 veya 4 basit soru sorulur. Bu şekilde sanığın verdiği sinyallerin düzeni öğrenilir. Daha sonra gerçek sorular sorulmaya başlanılır ve sinyaller kayda alınmaya devam edilir.

Test süresince ve sonrasında bir uzman grafikleri sürekli kontrol altında tutarak, hangi sorularda sinyallerin değiştiğini tespit eder. Kalp atışının hızının artması, tansiyonun yükselmesi ve terleme genellikle yalan söylemenin belirtileridir. İyi eğitilmiş bir uzman grafiklere bakınca nerede yalan söylendiğini derhal anlayabilir.

Her şeye rağmen, insanların soruları yorumlamaları ve tepkileri farklı olduğundan, yalan söylerken farklı davranabildiklerinden, bu test mükemmele ulaşmış değildir, bazen yanıltıcı olabilir ve kesin delil kabul edilmez

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Yalan Makinesi nedir – ne zaman icat edilmiştir ile Benzer Yazılar:

Paylas
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...
22 Mart 2012 Saat : 9:14

Yalan Makinesi nedir – ne zaman icat edilmiştir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Yorum yapmak için giriş yapmak zorundasın. Gİriş

Tüm erkek giyim modası fırsatları için tıklayın !

içerik